Ukraińskie dziedzictwo kulinarne na Terra Madre Salone del Gusto 2022

 

Ukraińska sieć Slow Food będzie reprezentowana na Terra Madre przez 16 przedstawicieli, wśród których znajdą się szefowie kuchni, producenci, aktywiści, młodzież i nauczyciele: żywy przykład tego, jak jedzenie może pełnić rolę mostu wiodącego do pokoju. Nasze wspólnoty Slow Food na Ukrainie pokazują, jak poprzez integrację i wymianę możemy wspólnie budować lepszą przyszłość.

14 edycja imprezy Terra Madre Salone del Gusto organizowana przez Slow Food we współpracy z regionem Piemontu i miastem Turyn odbędzie się w Parco Dora, w Turynie w dniach 22–26 września 2022 r.

Terra Madre jest największym spotkaniem sieci Slow Food i ma na celu stworzenie innej przyszłości dla żywności – przyszłości, która jest kształtowana przez codzienne wybory jednostek, zbiorowe wysiłki społeczności oraz politykę instytucji publicznych i prywatnych. W wydarzeniu weźmie udział ponad 3000 przedstawicieli ze 130 krajów oraz ponad 600 wystawców.

Oto przedsmak działań, w które zaangażowana będzie ukraińska sieć Slow Food – degustacje, spotkania i konferencje.

Wydarzenia UNISG: Atlas Arki Smaku w Ukrainie
Od momentu powstania w 1996 r. międzynarodowy projekt Slow Food Arka Smaku stworzył podstawy do ochrony i promocji zagrożonego dziedzictwa kulinarnego. 25 września o godz. 16:00 naukowcy z Uniwersytetu Nauk Gastronomicznych (UNISG) zaprezentują wyniki swoich najnowszych badań w kraju w ramach Atlasu Arki Smaku w Ukrainie.

Podczas tego spotkania omówią oni niektóre kluczowe kwestie związane z przyszłymi trajektoriami odrodzenia dziedzictwa kulinarnego Ukrainy, któremu grozi zniszczenie w wyniku wojny. Książka jest wynikiem badań nad poszukiwaniem żywności przeprowadzonych przed wybuchem konfliktu przez UNISG we współpracy z Uniwersytetem Ca‘ Foscari w Wenecji i Slow Food w Ukrainie w ramach europejskiego projektu ERC DiGe – Etnobotanika podzielonych pokoleń w kontekście centralizacji.

Konferencje
22 września o godz. 15:00 w Gino Strada Arena porozmawiamy o tym, dlaczego ukraiński kryzys zbożowy ma wpływ na Afrykę. Kryzys wywołany globalną pandemią i wojną w Ukrainie podważył suwerenność żywnościową całych krajów, w szczególności tych najbiedniejszych. Istnieje rozwiązanie, które pozwoli wyrwać się z tego błędnego koła, a jest nim powrót do konsolidacji i wzmacniania lokalnych systemów produkcji. Jest już wiele dobrych przykładów, choćby z sektora zbożowego: lokalne społeczności, które uprawiają rodzime odmiany pszenicy produkują wysokiej jakości mąki, chleb i makarony. I nie są to zjawiska „niszowe”. Pełnią one niejako rolę latarni morskich wskazujących drogę naprzód.

Zbiórka funduszy Slow Food na wsparcie Ukrainy
Wbrew wszelkim nadziejom wojna na Ukrainie nadal trwa. Zawieszenie broni wydaje się odległą perspektywą, a najwyższą cenę, jak w każdej wojnie, płaci ludność cywilna. Miliony ludzi opuściły swoje domy, aby uciec przed walką. Kolejne miliony są uwięzione w bombardowanych miejscach; jeszcze inni nie zdołali wyjechać, a niektórzy zdecydowali się zostać i bronić swojego życia, swoich domów, swoich zwierząt. Wśród nich jest wielu członków sieci Slow Food w Ukrainie: nawet w czasie wojny rolnicy nie opuścili swoich pól i nadal pracują w ekstremalnych warunkach, ryzykując życiem, aby dbać o swoje zwierzęta, uprawy i społeczności.
Organizacja Slow Food zmobilizowała swoją sieć, aby ich wesprzeć i nadal będzie ich wspierać.
Będzie to tematem konferencji Razem dla społeczności Slow Food w Ukrainie, która odbędzie się 24 września o godz. 15:30 w Sali Kyoto w Parku Środowiskowym i będzie okazją do omówienia dotychczasowych osiągnięć kampanii Slow Food oraz jej celów na przyszłość.

Kolacja: korzenie kuchni ukraińskiej

Korzenie kuchni ukraińskiej to znacznie więcej niż kolacja – jest to ostatnia z pięciu kolacji w Eataly Lingotto. W spotkaniu weźmie udział Yurii Kovryzhenko, ambasador kuchni ukraińskiej, który ożywił scenę gastronomiczną tego kraju poprzez powrót do tradycyjnych potraw. Od ponad 20 lat wykorzystuje lokalne, tradycyjne produkty, począwszy od warzyw i bulw po nabiał, nadając swoim potrawom wyrazisty charakter dzięki dodatkowi czarnego pieprzu, chrzanu, tymianku, musztardy i innych przypraw. Podczas tej kolacji zachwyci nas bardzo tradycyjnymi potrawami, łącząc najlepsze praktyki nowoczesnej kuchni z typowymi produktami ukraińskimi.

Dochód z tej kolacji zostanie przekazany na naszą kampanię zbiórki funduszy Razem dla społeczności Slow Food, aby pomóc rolnikom na Ukrainie prowadzącym niewielkie gospodarstwa.

RegenerAkcje
Kolejną częścią programu wydarzeń w ramach Terra Madre są RegenerAkcje: sugestie, pomysły i rozwiązania mające na celu regenerację naszej żywności poprzez proste działania lub przepisy, które można zrealizować w domu.

Na przykład 24 września o godz. 17:00 odkryjemy stare ziarna i naturalne chleby z Ukrainy i nie tylko. Te pachnące i pełne smaku chleby na naturalnym zakwasie, o skórce od ciemnobrązowej jak kawa do jasnożółtej, mają jedną wspólną cechę: są wypiekane z mąki ze starych ziaren. Piekarze różnych narodowości – ukraińscy, austriaccy i włoscy – proponują swoje spojrzenie na lokalne mąki i pokazują nam ich różne formy, smaki i aromaty.

Na ukraińskim stoisku Slow Food, zlokalizowanym w sercu Parco Dora, odwiedzający mogą spotkać się z producentami tradycyjnych produktów (np. miód pitny sykera, przyprawa merudia, chleby rytualne, kijowski suchy dżem itp.), które są popularne na szlakach turystyki gastronomicznej „Szlaki wina i smaku w Ukrainie” i które zostały włączone do pierwszego Atlasu Arki Smaku w Ukrainie. Degustacja produktów nominowanych do Arki Smaku odbędzie się 25 września o godz. 17:15 z udziałem wytwórców żywności i naukowców zaangażowanych w projekt DiGe. Program obejmuje również spotkania i dyskusje z liderami społeczności Slow Food i producentami z Besarabii, Zakarpacia i Ukrainy Centralnej, w szczególności na temat odbudowy kraju po konflikcie; wykłady i prezentacje, na przykład „Ukraiński korowaj jako kod kulturowy narodu”, oraz sesje zdjęciowe w narodowych strojach ukraińskich.

Poznajmy przedstawicieli
Poza oficjalnym programem w ramach Terra Madre Salone del Gusto pojawi się wielu innych przedstawicieli z Ukrainy, w tym producenci, aktywiści, młodzież, kucharze, edukatorzy:

 • Olena Motuzenko, pracowniczka naukowa kijowskiej społeczności Slow Food i konsultantka Arki Smaku w Ukrainie, jest twórczynią „Szlaków wina i smaku” oraz grupy eksperckiej ds. rozwoju turystyki winiarskiej i gastronomicznej jako narzędzia wzmocnienia społeczności lokalnych, zgodnie z zasadami Slow Travel. Jest członkinią grupy roboczej ds. różnorodności biologicznej.
 • Julia Pitenko, liderka Slow Food w Ukrainie. Jest twórczynią „Razem dla społeczności Slow Food w Ukrainie” – kampanii zbiórki funduszy wspierających członków sieci Slow Food.
 • Sofiia Pitenko, członkini sieci Slow Food Youth Network.
 • Maryna Bulatskaya, twórczyni „Bottega delle tradizioni”, projektu wsparcia i rozwoju małych producentów ukraińskich. W ramach niego wybiera się najlepsze produkty rolne w całym kraju, aby mieszkańcy mogli je kupić w swoim lokalnym supermarkecie.
 • Valeriya Bondarenko, liderka społeczności Slow Food, założycielka stowarzyszenia twórczego Slavuta i twórczyni projektu wolontariackiego „Echa zniszczenia”, dyrektorka generalna sieci turystyki enogastronomicznej „Szlak wina i smaku” w Ukrainie.

 

 • Larysa Tytykalo, wytwórczyni serów i liderka Slow Food Convivium, produkuje kozi ser typu bryndza i tradycyjną przyprawę: suszoną bryndzę wymieszaną z ziołami.
 • Myroslava Golonych, szefowa cukierni sieci Indigenous Peoples Network.
 • Olga Diakova, informatorka i influencerka; ma na swoim koncie publikacje w międzynarodowych i ukraińskich mediach krajowych oraz programy o dużym zasięgu społecznym z udziałem autorytetów.
 • Natalia Kravchuk, wytwórczyni ukraińskiego miodu pitnego zwanego sykera.
 • Irina Polshakova, właścicielka winiarni z Besarabii, gdzie zapoznaje gości z tradycyjną besarabską kuchnią i winiarstwem, proponując wyłącznie lokalne produkty i wina.
 • Olena Tovsta, hodowczyni kóz i wytwórczyni serów
 • Natalia Ruseva, producentka mięsa z Bolgradu. W swoich produktach Natalia stosuje wyłącznie rodzime rasy zwierząt i lokalne przyprawy. Uroczystości i święta są połączeniem zwyczajów, tradycji i kultury żywieniowej rdzennej ludności regionu.
 • Yurii Kovryzhenko, szef Slow Food Alliance. Jest jednym z inicjatorów Slow Food Cooks’ Alliance, a także znanym prezenterem telewizyjnym. Obecnie przebywa w Wielkiej Brytanii i zbiera fundusze na rzecz Ukrainy.
 • Kateryna Prykhodko, wytwórczyni serów. Produkuje sery kozie i była delegatką na targach Cheese 2019. W marcu 2022 r. przeprowadziła się do Włoch i obecnie produkuje sery solidarnościowe w wytwórni Fontegranne w regionie Marche. Obecnie współpracuje z lokalną organizacją Slow Food przy inicjatywach zbiórki funduszy.

 

Udział delegacji ukraińskiej w Terra Madre Salone del Gusto 2022 jest możliwy również dzięki Slow Food za sprawą kampanii „Razem dla społeczności Slow Food”.

 

Terra Madre Salone del Gusto Press Office

Slow Food

Alessia Pautasso – [email protected] (+39) 342 8641029

Paola Nano – [email protected] (+39) 329 8321285

Piedmont Region

Donatella Actis – [email protected] (+39) 335 7586327

City of Turin

Luisa Cicero –  [email protected] (+39) 346 2356935

 

Slow Food is a worldwide network of local communities founded in 1989 in order to counteract the disappearance of local food traditions and the spread of fast food culture. Since then, Slow Food has grown to become a global movement that involves millions of people in more than 160 countries and works so that we can all have access to good, clean and fair food.

 

 • Did you learn something new from this page?
 • yesno