Terra Madre Salone del Gusto 2020 w odnowionej wersji

Globalna edycja imprezy, organizowana zarówno w wymiarze fizycznym, jak i cyfrowym, rozpocznie się 8 grudnia i potrwa przez sześć miesięcy 

Terra Madre Salone del Gusto w 2020r., w związku z pandemią Covid-19, charakteryzować się będzie nową i odmienną specyfiką. Począwszy od 8. grudnia i przez kolejne sześć miesięcy w 160 krajach należących doi sieci Slow Food, wydarzenie to organizowane będzie w różnych wymiarach – fizycznym, cyfrowym oraz w innych innowacyjnych formatach.

Najważniejsze wydarzenie promujące dobrą, czystą i uczciwą żywność, środowisko i politykę żywnościową organizowane przez Slow Food, we współpracy z regionem Piemontu i miastem Turyn, nie zostanie wstrzymane ugruntowując swoje głębokie zaangażowanie w kształtowanie przyszłości żywności.

„Dziś jeszcze bardziej niż kiedykolwiek musimy pracować nad wdrażaniem nowych i zrównoważonych modeli gospodarczych, środowiskowych i społecznych. Aby kryzys spowodowany przez Covid-19 stał się okazją do rewitalizacji ziemi należy zacząć od rolnictwa, szpitalnictwa i turystyki, która zwiększa dobrobyt obszarów i lokalnych wspólnot. Pragniemy zaangażować się w te działania oddając głos wspólnotom, które w ostatnich miesiącach na całym świecie mobilizowały się, aby wesprzeć małych producentów żywności i utrzymać lokalnie działające systemy dostaw żywności chroniąc tym samym tych, którzy znaleźli się w najgorszej sytuacji. Terra Madre Salone del Gusto nie jest targiem, którego organizację można przełożyć na kolejny rok: wręcz przeciwnie, daje ona możliwość promocji wiedzy i dialogu. Jest to czas, w którym ogromna sieć rolników, hodowców, rybaków, rzemieślników, kucharzy, osoby młode oraz przedstawiciele społeczności lokalnych i migrantów odnajdują pewność siebie i odwagę, dzielą się pomysłami i rozwiązaniami dla uniwersalnie występujących problemów. Jeżeli, w związku z normami bezpieczeństwa wdrażanymi na okres pandemii, nasi przedstawiciele nie będą mogli przybyć na tegoroczną edycję Terra Madre, my zaniesiemy Terra Madre do każdego zakątka ziemi” – oświadczył Edie Mukiibi, wiceprezes Slow Food International, przedstawiając nowy projekt dotyczący organizacji Terra Madre Salone del Gusto 2020.

Wydarzenie zostanie w pełni przekształcone, także pod względem poruszanych przez nie kluczowych zagadnień i celów:

  • Przyszłość żywności. Zapoczątkowanie szerokiej debaty, wychodząc od wizji Slow Food, dzięki udziałowi producentów, badaczy, ekspertów i uczonych, ponieważ nigdy tak jak w tym momencie ważna jest ochrona dobrej, czystej i uczciwej żywności dla wszystkich ludzi: aby zrozumieć jakie były przyczyny pandemii, rozpocząć zmiany, dzięki którym społeczeństwo będzie żyło w sposób bardziej uczciwy i zrównoważony. a także zbudować lepszą przyszłość niż ta, na którą oczekiwaliśmy przez nadejściem Covid-19.
  • Sieć Slow Food i Terra Madre. Wykorzystać i wzmocnić jej siłę, projekty i zaangażowanych w nią ludzi – miliony aktywistów w 160 krajach, aby wpłynąć na zmianę codziennych zachowań i nawyków ludzi żyjących na całym świecie.
  • Nowe regiony geograficzne. Zgodnie z tematem wybranym dla edycji 2020r.: wraz z narastaniem suwerenizmu, nacjonalizmu, murów i barier z drutów kolczastych, Slow Food pragnie szerzyć zupełnie nową wizję koncentrującą się bardziej na korzeniach niż na barierach, na kulturach ponad narodami, na żywności nieznającej granic politycznych, a jedynie swoje głębokie powiązanie z obszarami, w których jest wytwarzana.
  • Nowe wydarzenie. Terra Madre Salone del Gusto 2020 rozpocznie się rewolucją cyfrową, która, przez okres sześciu miesięcy, stworzy możliwość wymiany i dialogu wewnątrz sieci przedstawicieli organizacji i społeczności na temat nowych modeli produkcji żywności i jej dystrybucji.

Edycja Terra Madre Salone del Gusto w 2020 r. rozpocznie się w czwartek 8. października i w czasie czterech dni, zgodnie z oryginalnie ustalonym planem, rozwinie bogaty program wydarzeń odbywających się w sposób tradycyjny i w świecie cyfrowym, w których weźmie udział wiele tysięcy przedstawicieli sieci Slow Food i miliony aktywistów, jak i inne organizacje, instytucje i przedsiębiorstwa.

Wydarzenie będzie kontynuowane w kolejnych miesiącach w 160 różnych krajach jako szereg nadzwyczajnych inicjatyw, które ułatwią zrozumienie problematyki i odnalezienie odpowiedzi na wyzwania jakie stoją przed przyszłością żywności, planety i wszystkich jej mieszkańców.

W zależności od tego jakie środki ostrożności będą wdrażane, aby powstrzymać rozprzestrzenianie Covid-19, mamy nadzieję, że po odbyciu międzynarodowej podróży i po dotarciu do społeczności całego świata i na każdy pojedynczy kontynent, maraton Terra Madre Salone del Gusto 2020 powróci do Turynu i zakończy się w kwietniu 2021 r. w formie Międzynarodowego Kongresu Slow Food.

„Będzie to największa dotychczas zorganizowana edycja zarówno pod kątem liczby krajów, w których się odbędzie, ilości uczestników, którzy wezmą w niej udział, tak w świecie wirtualnym, jak i rzeczywistym, ale i pod względem liczby „działań podejmowanych na rzecz zmiany”, które podejmie tysiące aktywistów na całym świecie. Po sześciu miesiącach będziemy w pełni nowymi ludźmi: zrozumiemy jak ogromny mamy potencjał i on pomoże nam jeszcze mocniej zaangażować się w działania na rzecz lepszej przyszłości żywności na całym świecie. Miasto Turyn i region Piemontu będą sercem tej pięknej rewolucji: to z nich wyjdzie szeroki wachlarz pomysłów i inicjatyw, który następnie, dzięki energii wytworzonej w czasie ich rozwijania, powróci wzbogacając swoje serce. Wejdziemy w nowy wymiar Slow Food i Terra Madre i mamy nadzieję, że uda nam się przekształcić tragedię związaną z pandemią w silny impuls do zmiany naszej historii”, podsumował Paolo Di Croce, Sekretarz Generalny Slow Food International.

„Niektóre wydarzenia mają symboliczne znaczenie dla regionu, z którego pochodzą, lecz staną się one wspólnym dziedzictwem wychodzącym poza wszelkie granice i podziały geograficzne. Terra Madre Salone del Gusto już od dawna jest doskonałym tego przykładem”, powiedział Prezydent Regionu Piemontu Alberto Cirio, wraz z Asesorem ds. Handlu, Kultury i Turystyki, Vittorią Poggio, a także Asesorem ds. Rolnictwa i Żywności, Marco Protopapą. „Działamy na rzecz ochrony i promocji tego dziedzictwa w tak trudnym i skomplikowanym czasie. Przyszłość kiełkuje w ziemi. Pragniemy stworzyć przyszłość bezpieczną dla nas wszystkich”.

Burmistrz Turynu, Chiara Appendino oraz Asesor ds. Turystyki, Alberto Sacco wyrazili swoje zadowolenie w związku z zapowiedzią kontynuowania Terra Madre Salone del Gusto oraz z tym, że nowy model organizacyjny sprawi, że Turyn stanie się centrum edycji, która obejmie wiele różnych miejsc na świecie przez dłuższy okres czasu. „Dzięki rozpowszechnieniu projektów i działań cyfrowych wydarzenie będzie miało zasięg globalny i zwiększy świadomość w zakresie polityki żywności i edukacji żywieniowej, przywróci należną wartość żywności i wypromuje jej walory sensoryczne i autentyczność ucząc nas tego jak zwracać uwagę na metody wytwarzania produktów, które spożywamy każdego dnia. Nowy model Terra Madre Salone del Gusto stanowi innowacyjną linię działania w momencie gdy napotyka się na trudności związane z organizacją dużych wydarzeń, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. Umożliwia on przekształcenie przeszkody w nową możliwość i poszerzenie samego celu wydarzenia.”

Kluczowe zagadnienia i pierwsza część programu Terra Madre Salone del Gusto 2020 zostaną oficjalnie przedstawione w połowie lipca w czasie międzynarodowej konferencji, w której wezmą udział główne kraje zaangażowane w organizację nowego kalendarza wydarzeń, pochodzące ze wszystkich stron świata.

Prezentację Terra Madre Salone del Gusto 2020 można pobrać tutaj.

Zdjęcia z ostatniej edycji można obejrzeć tutaj.

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji prosimy o kontakt z:

Slow Food: Paola Nano +39 3298321285 – Giulia Capaldi +39 3428278485 – [email protected]

Przedstawiciel miasta Turyn: Luisa Cicero +39 01101121932 – [email protected]

Przedstawiciel regionu Piemontu: +39 0114322549 – [email protected]

Slow Food to globalna oddolna organizacja, której celem jest stworzenie świata, w którym wszyscy ludzie będą mieć dostęp do dobrej żywności: dobrej dla nich, dla jej producentów i dla planety. W Slow Food zrzeszony jest przeszło milion aktywistów, szefów kuchni, ekspertów, młodych ludzi, rolników, rybaków i naukowców z ponad 160 krajów.

  • Did you learn something new from this page?
  • yesno