Terra Madre Salone del Gusto 2016 ortaya çıkıyor!

Gıda konusunda, 150 ülkede binlerce çiftçiyi ve zanaatkarı iki senede bir Torino’da (İtalya) buluşturan uluslararası etkinliğimiz hakkında önemli haberler var: Salone del Gusto’nun yirminci ve İtalya’da Slow Food’un oluşturulmasının otuzuncu yılında, organizatörler, ortaya konan yeni vizyona uygun olarak etkinliği yeniden düzenlemeye ve her iki yıl dönümünü bir arada kutlamaya karar verdiler.

Yer

Etkinliğin mekanı eski fuar merkezidir: organizasyonun teması, artık herkese ulaştırılabilen ve daha büyük kitlelere tanıtılması gereken bu sebepten ötürü Terra Madre ve Slow Food’un uluslararası ağı tarafından daha da ileriye taşınmakta olan temiz, taze ve lezzetli gıda felsefesi üzerine olacaktır.

İşte bu yüzden, Piemonte Bölgesi, Torino Şehri ve Slow Food, etkinliğin kapılarını açarak şehrin en güzel ve de en prestijli yerlerini “işgal etmeye” karar verdiler. Unesco tarafından insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen, Il Parco del Valentino (Valentino Parkı), il Borgo Medievale, Palazzo Reale (Kraliyet Sarayı), Teatro Carignano (Carignano Tiyatrosu), il Circolo dei Lettori (Lettori Kulübü) e la Reggia di Venaria (Venaria Sarayı), etkinliğin gerçekleştirileceği alanların sadece bir kısmını oluşturmaktadırlar.

İsim

İlk etkinliğin yapıldığı 1996 senesinden bugüne kadar, Salone del Gusto büyüdü ve Slow Food ile beraber değişti. 2004 yılında yapılan birinci Terra Madre organizasyonu, Salone del Gusto da dahil olmak üzere bütün uluslararası toplulukları derinden etkiledi, bunun sonucu olarak 2012 yılında iki organizasyon bir araya getirildi.

2016’dan itibaren, sürdürülebilirlik ve sorumluluk olmadan gastronomik zevkin var olamayacağının kesin bir dille altını çizmek ve gıda sektörünü öne çıkarmak için etkinlik, Terra Madre Salone del Gusto adını alacaktır.

Tarihler

Terra Madre Salone del Gusto 22 – 26 eylül 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Yaz sonunda/sonbahar başlangıcında oluşan ılıman iklimin ve Torino şehrine ait güzelliklerin tadını daha iyi çıkarabilmek amacıyla, geleneksel etkinlik tarihine nazaran bu yılki organizasyon yaklaşık bir ay öne alındı.

Slow Food’un Başkanı, Carlo Petrini: “Expo 2015’i sonlandırırken de belirttiğimiz gibi, çalışmalarımız yeni bir başlangıcı hedeflemekte,

Terra Madre Salone del Gusto yenilenmiş içeriği ile beraber, güncellenen hedefimizin anlamını ve Slow Food tarafından 1986 yılında çıkılan bu yolda devam etme isteğimizi temsil etmektedir. Bu etkinliğin, sadece Salone del Gusto’nun ilk yirmi yılını değil ama aynı zamanda İtalya’da Slow Food’un doğuşunun 30.yılını kutlamak için de ideal bir fırsat oluşturduğunu düşünüyoruz.” Petrini şöyle devam ediyor: “Bu yıl her zamankinden daha fazla olarak, ziyaretçilerimizi kendi ortak mirasımıza sahip çıkmaya davet ediyor ve etkinliğe ev sahipliği yapan mekanlarla uyum içinde olan bir organizasyon oluşturmayı arzuluyoruz. Tam olarak da bu sebepten ötürü, meydanlara ve Torino’nun tarihi mekanlarına hiç bir şey inşa etmeyeceğiz ve ortak fayda için şehre elle tutulur somut bir katkı yapmaya çalışacağız”.

Daha fazla bilgi için, Slow Food International Basın Bürosu ile temasa geçin:

Paola Nano, +39 329 8321285 [email protected]

İlk olarak 1986 yılında düzenlenen, Salone Internazionale del Gusto (Uluslararası Lezzet Salonu), ev yapımı gıda ve şarap konusunda dünyadaki en önemli organizasyonlardan biri olup, dünyanın her yerinden katılan üretici ve bilinçli tüketicilerinin tecrübelerini ortaya koyacakları bir fırsat sunmaktadır.

Son olarak Lingotto Fuar’ında gerçekleştirilen etkinlik, 60 ülkeden yaklaşık 220.000 ziyaretçiye ev sahipliği yapmış, yaklaşık 160 ülkeden 3000 Terra Madre üyesinin katılımını sağlamış ve aralarında Terra Madre’nin coğrafi bölgelere dağılmış 400 adet gıda topluluğunun ve 300 Slow Food üreticisinin de bulunduğu, 100 ülkeden 1200’ü aşan katılımcısıyla büyük bir pazar oluşturmuştur.

Slow Food  iyi, temiz ve adil gıdayı savunan ve buna tutkuyla bağlanan bir milyondan fazla insanı içermektedir. 158’i aşkın ülkede; aralarında şeflerin, gençlerin, aktivistlerin, çiftçilerin, balıkçıların, uzmanların ve akademisyenlerin yer aldığı yaklaşık 100.000 Slow Food üyesi bulunmaktadır. Üyeler, dünya geneline yayılmış 1500 yerel birliklere (konvivyum olarak da bilinen) gerek üyelik aidatları, gerekse de düzenledikleri etkinlikler ve kampanyalarla destek olmaktadır. Bunun yanı sıra, küçük ölçekli sürdürülebilir gıda üretimi yapan 2000’ini aşkın Terra Madre gıda topluluğu da Slow Food ağının içinde yer almaktadır.

  • Did you learn something new from this page?
  • yesno