Terra Madre Balkanlar 2016

“Önce Çiftçiler”

Terra Madre Balkanlar Toplantısının 4.’sü bu sene 2-5 Haziran tarihleri arasında 13 ülkenin katılımı ile Arnavutluk/Tiran’da gerçekleşecek.

2016 yılında Terra Madre Balkan’ların ana teması “Önce Çiftçiler”

13 ülkeden 350 temsilcinin katılımı bekleniyor. (Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Yunanistan Kosova, Karadağ, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Türkiye, İtalya ve Arnavutluk).

Slow Food Başkanı Carlo Petrini Arnavutluk Devletinden bir çok bakan ve Tiran belediye başkanı Erion Veliaj ile birlikte etkinliğe katılacak.

Balkanlar bölgesi çok çeşitli çiftçiye ev sahipliği yapmakta. Bu nedenle, bu senenin ana teması, bölgenin sürdürülebilir gelişimini sağlayan küçük ölçekli gıda üreticilerinin; politika gündeminin tam da ortasındaki varlığının önemini vurgulamak için seçildi.

Merkezdeki Mother Teresa Meydanı’na kurulacak olan Dünya Pazarı, 50’den fazla kabinde ziyaretçilere Slow Food Presidia, Ark of Taste ve Slow Food’un dünya gıda biyoçeşitliliği kataloğuna giren, gıda sektörünün geniş ürün yelpazesini keşfetme fırsatı sunacak.

Etkinlik; çok fonksiyonlu tarım, küçük ölçekli üreticilerin yasal hakları, sosyal adalet, kırsal turizm, zanaat ürünlerinin pazarlaması gibi konularda, Avrupa Birliği entegrasyon standartlarını dikkate alan bir seri konferans ve oturumu içeriyor.

Bu sene Terra Madre Balkanlar’a ev sahibi olarak Arnavutluk seçildi çünkü ülkenin Slow Food ağı sürekli ve hızla gelişmekte. Ülkenin, nesli tükenmekte olan gıda ürünleri listesi – Slow Food Ark of Taste’e kayıtlı 22 ürünü bulunmakta. 2 Slow Food Presidia (Permet Gliko, ve Mishavin –Arnavut Alpleri’nde yukarı Kelmendi’de transhumant çobanları tarafından yapılan bir peynir), 5 Slow Food Convivia (yerel bölümler), ve yüzlerce destekçi var. Bunun yanı sıra, Slow Food Şefler Birliği Mayıs 2015’te Arnavutluk’ta kuruldu.

Etkinlik VIS Arnavutluk ve Arnavutluk’taki Slow Food tarafından, Slow Food, Arnavutluk Tarım Bakanlığı, Ekonomik kalkınma Bakanlığı, Turizm, Ticaret ve Girişimcilik ve Tiran Belediyesi’nin desteği ile düzenleniyor. Uluslararası İşbirliği için İtalyan Ajansı’nın desteğinin yanı sıra Tiran Tarım Üniversitesinin ortaklığı da destek veriyor.

Terra Madre Balkanlar aynı zamanda 22-26 Eylül 2016’da İtalya/Torino’da gerçekleşecek olan Terra Madre Salone del Gusto’yu sunmak için de bir fırsat olacak. Terra Madre Salone del Gusto uluslararası bir değişim forumu olmasının yanı sıra esnaflara ve küçük ölçekli gıda üreticilerine adanmış dünyanın en önemli etkinliklerinden biri.

Ekim 2014’te Torino’da gerçekleştirilen son etkinlikte 60’tan fazla ülkeden 220.000 ziyaretçi, yaklaşık 160 ülkeden 3.000 Terra Madre katılımcısı, 300 Slow Food Presidia üreticisi ve 400 Terra Madre gıda topluluğu içeren, 100 ülkeden 1,200 katılımcıya sahip oldukça büyük bir pazar bulunuyordu.

Bu sene yaklaşık 50 den fazla gıda topluluğunun ve Slow Food Presidia’nın ürünlerini sergileyeceği ve satacağı 100 metrekarelik bir alan, tamamen Balkanlar’a adanmış olacak.

Sofya’daki (2010, 2012) ve Dubrovnik’teki (2014)3 etkinlikten sonar, Terra Madre Balkanlar ağı 4. buluşma için Tiran’ı seçti. Terra Madre Balkanlar aynı bölgedeki çeşitli ülkelerden gıda topluluklarını bir araya getiren kendi ağında türünün ilk örneği. Slow Food ve Terra Madre binlerce destekçisi, 24 Slow Food Presidia, 100 gıda topluluğu, 50 şef, okullarda beslenme ve lezzet konulu 15 eğitim programı ve Slow Food’s Ark of Taste kataloğunda listelenen 280’in üzerinde Balkan ürünü ile bölgede köklü bir ağ kurdu.

Terra Madre Balkanlar’ın 4.’sü, ESSEDRA projesi kapsamında, Balkan ülkelerinin Avrupa entegrasyon sürecini ve Avrupa’da sivil toplum ile sivil toplumun politikaları etkileme ve kırsal kalkınma için sürdürülebilir modelleri tanıtma kapasitesini güçlendirme için Slow Food tarafından teşvik; Avrupa Birliği tarafından Avrupa Komisyonu Genel Genişleme Müdürlüğü aracılığıyla finanse edilmiştir

Daha fazla bilgi ve röportaj talepleriniz için, lütfen iletişime geçiniz:

Slow Food Uluslararası Basın Ofisi

Paola Nano, +39 329 8321285, [email protected], [email protected]

 

Slow Food Balkanlar Bölge Koordinatörü

Michele Rumiz, +39 0172 419 746, [email protected]

VIS Albania etkinlik koodinatörü ve lideri

PierPaolo Ambrosi, +355 68 205 6693

[email protected], [email protected]

Slow Food, kendini iyi, temiz ve adil gıdaya tutkuyla adamış bir milyonun üzerinde insan içermektedir. 160’tan fazla ülkede içinde şefleri, gençleri, aktivistleri, çiftçileri, balıkçıları, uzamanları ve akademisyenleri barındıran bu grup ; yaklaşık 100.000 Slow Food üyesinin bulunduğu, dünya çapında adı conviva olarak bilinen 1.500 yerel bölüm ile bağlantılı, düzenlenen etkinlikler ve kampanyalar ile birlikte üyelik ücretleri üzerinden katkı sağlayan,; ve dünya çapında küçük ölçekli ve kaliteli gıdanın sürdürülebilir üretimini uygulayan 2,400 den fazla Terra Madre gıda topluluğunu içeren bir ağa sahiptir.

  • Did you learn something new from this page?
  • yesno