Terra Madre Balkanlar 2016 Tiran’da Başlıyor

loghi2

Etkinlik Balkanlar’daki 50’nin üzerinde Terra Madre gıda topluluğundan temsilcilerin bulunduğu bir Yeryüzü Pazarı’na ve bir Uluslararası Bilimsel Konferans’a ev sahipliği yapıyor

2 Haziran – 5 Haziran tarihleri arasında, Tiran, Arnavutluk’ta gerçekleşen Terra Madre Balkanlar’ın dördüncüsü; Tarım, Kırsal Kalkınma ve Su İdaresi Bakanı Edmond Panariti, Ekonomik Kalkınma, Turizm, Ticaret ve Girişimcilik Bakanı Milva Ekonomi, Kültür Bakanı Mirela Kumbaro, Tiran Belediye Başkan Yardımcısı Brunilda Paskali, İtalya Büyükelçisi Alberto Cutillo, Avrupa Birliği Arnavutluk Delegasyonu’ndan Yngve Engstrom ve Slow Food Başkanı Carlo Petrini’nin katılımıyla gerçekleşecek.

Terra Madre Balkanlar’ın dördüncüsü VIS Albania tarafından, Slow Food desteği ve Arnavutluk Tarım, Kırsal Kalkınma ve Su İdaresi Bakanlığı, Tiran Valiliği ve İtalya Uluslararası İşbirliği Ajansı ortaklığında düzenlendi.

Etkinlik 12 ülkeden 350 temsilciyi biraraya getiriyor. (Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Yunanistan, Kosova, Karadağ, Makedonya Cumhuriyeti, Romanya, Sırbistan, Türkiye, İtalya ve Arnavutluk).

Etkinliğin en önemli kısımlarından biri olarak, Mother Teresa Meydanı, katılımcaların Terra Madre gıda topluluklarından, Slow Food Presidiası’ndan ve Slow Food’un dünya gıda biyoçeşitliliği kataloğu Nuh’un Ambarı’ndan geniş bir ürün yelpazesini keşfetme şansı bulacakları 50’nin üzerinde standın bulunduğu bir Yeryüzü Pazarı’na ev sahipliği yapacak.

Slow Food Presidia ve 50’nin üzerinde Terra Madre gıda topluluğundan temsilciler farklı ülkelerden pazara katılacak:

Terra Madre Balkanlar 2016 programı aynı zamanda tadımlar, konserler, atölyeler ve konferanslar da içeriyor.

Tarışma konularından birkaçı:

  • “Dünya Açlığına Karşı Savaş Yale Üniversitesi profesörü ve dünya yoksulluğu ve insan hakları konularında dünyaca ünlü uzman Thomas Pogge, yoksulluğun azaltılması ve gıdanın rolü hakkında fikirlerini sunacak.
  • “Pazarlara Erişim, Fırsatlara Erişim” – Balkanlar’daki Avrupa Birliği ülkeleri ve aday ülkelerdeki küçük ölçekli çiftçilerin Avrupa Birliği ve mevzuat ile uyum içerisinde pazarlara erişimdeki fırsatlar ve engeller incelenecek.
  • “Önce Çiftçiler!”, Uluslararası Bilimsel Konferansgıda biyoçeşitliliği ve bitki genetik kaynaklarının korunması; küçük ölçekli artizan gıda üreticilerinin pazarlara erişimi önündeki finansal ve finansal olmayan engeller üzerine çalışan araştırma merkezleri ve akademisyenlerden oluşan geniş bir ağ oluşturmak amacıyla
  • “Sürdürülebilir kırsal turizm, tarım turizmi ve çok fonksiyonlu tarım yaklaşımı” – kırsal turizmin yerel gelişimi kuvvetlendirmesi için şimdiye kadar gerçekleşen en iyi deneyimleri vurgulamanın yanı sıra yeni yöntemler yaratma; bugün çok fonksyionlu tarım olarak adlandırdığımız, geleneksel gıda üretiminin sosyal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliğe katkısını keşfetmek amacıyla
  • Etkinlik ve konferans programının tamamı için lütfen sitemizi ziyaret ediniz: http://www.essedra.com/biodiversity/terra-madre-balkans/

Etkinlik ESSEDRA projesi kapsamında, Balkan ülkelerinin Avrupa bütünleşme sürecini ve Avrupa’da sivil toplum ile sivil toplumun politikaları etkileme ve kırsal kalkınma için sürdürülebilir modelleri tanıtma kapasitesini güçlendirmek için Avrupa Birliği tarafından müşterek olarak finanse edilmiştir.

Sofya’daki (2010,2012) ve Dubrovnik’teki (2014) 3 etkinlikten sonra, Terra Madre Balkanlar ağı 4. Buluşma için Tiran’ı seçti. Terra Madre Balkanlar, aynı bölgedeki çeşitli ülkelerden gıda topluluklarını bir araya getiren, kendi ağında türünün ilk örneği. Slow Food ve Terra Madre; binlerce destekçisi, 24 Slow Food Presidia, 100 gıda topluluğu, 50 şef, okullarda beslenme ve lezzet konulu 15 eğitim programı ve Slow Food’un Nuh’un Ambarı kataloğunda listelenen 280’in üzerinde Balkan ürünü ile bölgede köklü bir ağ kurdu.

Daha fazla bilgi ve röportaj talepleriniz için lütfen iletişime geçiniz:

Slow Food Uluslararası Basın Ofisi

Paola Nano, +39 329 8321285, [email protected], [email protected]

Slow Food Balkanlar Bölge Koordinatörü

Michele Rumiz, +39 0172 419 746, [email protected]

VIS Albania etkinlik koordinatörü ve lideri

PierPaolo Ambrosi, +355 68 205 6693

[email protected], [email protected], [email protected]

Arnavutluk Basın Koordinatörü

Mira Tuci, +355 69 4062218, tucimira@gmail.com

Slow Food, kendini iyi, temiz ve adil gıdaya tutkuyla adamış bir milyonun üzerinde insan içermektedir. 160’tan fazla ülkede içinde şefleri, gençleri, aktivistleri, çiftçileri, balıkçıları, uzamanları ve akademisyenleri barındıran bu grup ; yaklaşık 100.000 Slow Food üyesinin bulunduğu, dünya çapında adı conviva olarak bilinen 1.500 yerel bölüm ile bağlantılı, düzenlenen etkinlikler ve kampanyalar ile birlikte üyelik ücretleri üzerinden katkı sağlayan,; ve dünya çapında küçük ölçekli ve kaliteli gıdanın sürdürülebilir üretimini uygulayan 2,400 den fazla Terra Madre gıda topluluğunu içeren bir ağa sahiptir.

loghi

  • Did you learn something new from this page?
  • yesno