Terra Madre Balkanlar 2014

İlk ikisi Sofya’da yapılan Terra Madre Balkanlar etkinliği Güneydoğu Avrupa gıda topluluklarını bir araya getirmek için bu sene Dubrovnik’i merkez olarak seçti. Organizasyona 11 ülkeden 200’ün üzerinde delege katılıyor olacak (Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Yunanistan, Kosova, Karadağ, Makedonya, Romanya, Sırbistan ve Türkiye). Slow Food başkanı Carlo Petrini de Hırvatistan başbakanı Ivo Josipovic’den aldığı destekle etkinliğe katılıyor olacak.

Slow Food Bulgaristan, etkinlik planlamasını; Slow Food, Hırvatistan Tarım Bakanlığı, Dubrovnik-Neretva ve Dubrovnik şehrinin desteğiyle organize edecek olan  KinoOkus ve Slow Food Dubrovnik’e emanet ediyor. Bu organizasyon aynı zamanda, Dubrovnik Üniversitesi’nin ortaklığı, F.A.O, NGO REDD, ve “Table for Nine Billion”ın desteğiyle de gerçekleşecek.

2010’da Terra Madre Balkanlar Sofya’da ilk yapıldığında, aynı bölgede bulunan farklı ülkelerin çeşitli gıda topluluklarını bir araya getiren ilk ağ olmuştu. Balkan ülkeleri birbirine benzer gıda geleneklerine ve ortak sosyo ekonomik durumlara sahip oldukları için kırsal mirasları ve çabaları milli sınırlardan öteye geçmiş düzeyde.

Slow Food ve Terra Madre, 1500’ün üzerinde üye, 16 Slow Food Presidia, 80 gıda topluluğu, 25 şef ve beslenme tadım konusunda okullarda yapılan 15 eğitsel aktivite ile bölgede köklü bir ağ kurdu.

Bu etkinlik kapsamında Dubrovnik Üniversitesi’nde birçok konferans ve tartışma düzenlenecek. Tarihi Gradac parkı ise Earth Market‘e ev sahipliği yapacak ve 30’un üzerinde standla ziyaretçilere gıda topluluklarından ve Balkanlar’daki Slow Food Presidiaları’ndan ürünleri keşfetme fırsatı sunacak.

Etkinlik aynı zamanda, son 120 yılda Bosna ve Sırbistan’da sel yüzünden zarar görmüş birçok gıda topluluğuna destek olmak için bağış toplayacak. Slow Food bunun için websitesinden de bağış toplama sistemi kurdu: https://old.slowfood.com/donate/pagine/eng/donate/dettaglio_progetti.lasso?-idp=061

Terra Madre Balkanlar’ın üçüncü buluşması Avrupa Birliği ve DG Enlargement tarafından ortak finanse ediliyor ve ESSEDRA projesiyle aynı çerçevede organize ediliyor. Slow Food, sivil toplumun güçlendirilmesi yoluyla Balkanlar ve Türkiye’nin Avrupa’ya entegresyon sürecine yardımcı olmak yani politikalarını etkilemek ve sürdürülebilir kırsal kalkınmayı teşvik etme kapasitesini arttırmak üzere bu projeye destek veriyor.

Bu etkinlik Slow Food Ark of Taste listesinde bulunan 150 Balkan ürününü sunmak amacıyla da bir fırsat olarak görülüyor. Ark of Taste kataloğu küçük ve kaliteli üretimin, bulundukları kültürle, tarihle ve geleneklerle ilişkili ancak yok olma tehlikesinde bulunan ürünlerini bir araya getiriyor.

Uluslararası Terra Madre ve Salone del Gusto etkinliği 23-27 Ekim tarihlerinde Torino’da yapılacak. Terra Madre ve Salone del Gusto bir kez daha bir arada, bütün dünyadan gıda topluluklarını, üreticileri,Slow Food presidiaları, şefleri, Tadım Atölyelerini ve eğitsel aktivitelerini tek bir çatı altında topluyor. Salone del Gusto ve Terra Madre 2014 Torino’da 100 metrekarelik bir alanda sadece Balkanlar’a ait bir sergi düzenleyecek. Burada 50’den fazla gıda topluluğu ve Slow Food Presidiaları ürünlerini sergileyip satış yapma fırsatı bulacak.

Daha fazla bilgi için:

www.slowfood.it

www.essedra.com

www.terramadre.org

www.fondazioneslowfood.it

www.kinookus.com

Michele Rumiz

Slow Food – Balkan Bölge koordinatörü

+39 0172 419 746; [email protected]

Paola Nano

Slow Food International –Basın Ofisi

[email protected]

Ivo Kara Pesic

Slow Food Dubrovnik Lideri ve etkinlik koordinatörü – KinoOkus

+385 95 9295 764; [email protected], [email protected]

  • Did you learn something new from this page?
  • yesno