Terra Madre Balkanlar 2012

2010 yılında ilki yapılan toplantının başarısının ardından, ikinci Balkanlar Terra Madre Ağı toplantısı 29 Haziran–1 Temmuz 2012 tarihleri arasında Sofya’daki Bulgaristan Bilimler Akademisi’nde yapılacaktır.

2010 yılında Sofya’da başlatılan Terra Madre Balkanlar, aynı bölge yer alan ülkelerin gıda topluluklarını birleştirmek için kurulan bu türdeki ilk ağ oldu. Balkan ülkeleri, ortak yemek geleneklerine ve benzer sosyoekonomik koşullara sahip olduklarından, bu bölgedeki ülkelerin ortak kırsal miraslarının korunması da ulusal sınırların ötesinde ortak bir çaba gerektiriyor.

Etkinlikte Türkiye’yi 10 delege temsil edecek. Türkiye’de sağlam bir yapılanmaya sahip olan Slow Food ve Terra Madre ağı, 600’den fazla Slow Food üyesi, 1 Yeryüzü Pazarları Projesi, 28 Terra Madre gıda topluluğu ve 3 adet gıda&tat eğitimi programından oluşuyor.

Türkiye’nin sadece küçük bir kısmı Balkanlar’a dahil olsa da Türk kültürünün Balkan mutfağındaki etkisi tartışılmaz. Günümüzde, iyi gıdadan alınan hazzı, çevreye ve insanlara olan duyarlılıkla birleştirip yeni bir yemek kültürünün öncülüğünü yapan Türkiye’deki Slow Food yapılanması; gıda hakkı kampanyaları, okullardaki tat ve gıda eğitimleri konularındaki tecrübelerini katılımcılarla paylaşacak.

Terra Madre Balkanlar 2012’de, Fikir Sahibi Damaklar Slow Food Conviviumu Türkiye’deki projeler arasında öne çıkan “İstanbul Lüfere Hasret Kalmasın!” kampanyasını tanıtacak. Marmara Denizi ve İstanbul Boğazı’ndaki sürdürülemez balıkçılık uygulamalarının sonucunda artık yerel balık pazarlarında izine zor rastlanan Lüfer üzerinde farkındalık yaratmak amacıyla başlatılan bu kampanya, İstanbul’un en popüler simgelerinden biri olan Lüfer’e odaklanıyor. Üç yıllık bir mücadelenin sonunda Lüfer avlanma alt limitinin daha sürdürülebilir bir uzunluğa yükseltilmesini sağlayan bu kampanya; Balkanlarda  daha sürdürülebilir bir gıda sistemi oluşturmak için çalışan birçok insana ilham verecek bir başarı hikayesidir.

* Terra Madre ve Salone del Gusto, 25–29 Ekim 2012 tarihleri arasında İtalya’nın Torino kentinde gerçekleşecek.  Dünyanın tüm kıtalarının olağanüstü gıda çeşitliliğini barındıracak bu uluslar arası toplantı, aynı zamanda iyi, temiz ve adil üretim prensiplerini takip eden küçük ölçekli çiftçileri ve gıda zanaatkârlarını da bir araya getirecek.

Bu yılki Terra Madre ve Salone del Gusto, 50’den fazla gıda topluluğunun ve Presidia’nın yer alacağı Balkanlar’a özel 180 metrekarelik bir sergi alanına ev sahipliği yapacak. Sergi alanında, bölgenin gıda biyoçeşitliliğini sergileyecek şekilde, dağ peynirleri, reçeller&kurutulmuş ürünler, yabani otlar, alkollü içkiler ve şaraplar olmak üzere 4 ayrı bölüm yer alacak.

Daha fazla bilgi için:
old.slowfood.com 
www.terramadre.org 
www.slowfoodfoundation.org 

Michele Rumiz
Slow Food – Balkan Ülkeleri Koordinatörü
+39 0172 419 746; [email protected]

Paola Nano
Slow Food – Basın Ofisi
+39 0172 419 645, [email protected] 

Dessislava Dimitrova
Etkinlik Koordinatörü ve Slow Food International Encümen Üyesi
+359 885 432 540; [email protected]

  • Did you learn something new from this page?
  • yesno