Sześć kwestii kluczowych dla Slow Food Sektory targów i wycieczki tematyczne: Terra Madre Salone del Gusto bada problemy i rozwiązania

 

Zachować Bioróżnorodność – Piazza Castello, codziennie od 12:00 do 24:00

Slow Food od zawsze dba o zachowanie różnorodności biologicznej w rolnictwie poprzez liczne swoje inicjatywy: Arkę Smaku, Prezydia, Ogrody w Afryce. Trasa tematyczna ‘Zachować Bioróżnorodność’ pozwoli odwiedzającym poznać wartość różnorodności biologicznej, znaczenie zdrowej i żywej gleby oraz fundamentalnej roli nasion – pierwszego ogniwa w łańcuchu pokarmowym.

Dotykiem i węchem poznamy różne formy i zapachy różnorodności biologicznej; porównując ilustrowane tablice zrozumiemy różnicę pomiędzy rolnictwem przemysłowym i tym, na małą skalę, będziemy również mieć możliwość zobaczenia różnych rodzajów gleby i nasion w wielu kolorach.

Częścią tego sektora będzie również wystawa wpisanych do katalogu Arki Smaku starych odmian jabłek z różnych stron Europy – od Norwegii do Kazachstan.

Slow Meat – Parco del Valentino, codziennie od 10:00 do 19:00

Slow Meat to jedna z najważniejszych kampanii, w które zaangażowany jest ruch Slow Food. Interaktywny wyświetlacz pozwoli nam odkryć prawdziwy koszt mięsa, które pojawia się na naszym stole i porówna dwie metody jego produkcji – tą przemysłową i tą bardziej zrównoważoną. Ponadto, dostarczy konsumentom informacji pomocnych przy zakupie mięsa.

Będzie można zobaczyć różne rodzaje traw i paszy dla zwierząt, oraz kilka odmian prawdziwej gleby, tak, aby odwiedzający mogli zobaczyć co zachowuje odpowiednie warunki podglebia i jakie skutki może mieć używanie substancji chemicznych. Poza tym, naturalnych rozmiarów układanka tuszy wołowej pozwoli nam na poznanie poszczególnych kawałków wołowiny.

Podczas każdej wycieczki interaktywnej będzie można podpisać petycję w obronie żyzności gleby promowaną przez organizację People 4 Soil.

Slow Fish – Terrazza della Società canottieri Armida, viale Virgilio 45 (Parco del Valentino)

Oceany i drogi wodne są jednymi z najważniejszych wspólnych zasobów naturalnych naszej planety. Globalny system wody ma zasadnicze znaczenie dla klimatu, rolnictwa, rybołówstwa, transportu, produkcji energii i górnictwa, geologii, przepływu substancji odżywczych itd.

Każdego dnia Slow Fish włącza się do dyskusji o dobrach wspólnych, pośród których oceany i ryby mają znaczenie symboliczne.

Aby zobaczyć wszystkie wydarzenia w tym sektorze, kliknij tutaj

Let It Bee – Cortile del rettorato dell’Università degli Studi di Torino

Let It Bee jest sektorem całkowicie poświęconym pszczołom i miodowi. Ta część targów opowie odwiedzającym o sztuce pszczelarstwa i tym, jak jest ono ważne dla zachowania różnorodności biologicznej. Znajdziemy tu wystawę poświęconą różnym technikom zbierania miodu, kształtom grzebieni pszczelarskich i różnym gatunkom kwiatów przyjaznych pszczołom. Będzie można również skosztować miodu z różnych części świata.

Wystawa podkreśli też zagrożenia spowodowane stosowaniem pestycydów w rolnictwie, a także przedstawi różne gatunki pszczół, rodzaje tradycyjnej produkcji i nowe inicjatywy pszczelarstwa miejskiego.

Aby zobaczyć wszystkie wydarzenia w tym sektorze, kliknij tutaj

Indigenous Terra Madre – Parco del Valentino

Sektor przeznaczony dla sieci Indigenous Terra Madre skupi delegatów rdzennych społeczności z całego świata.

Ochrona różnorodności biologicznej wynika bezpośrednio z ochrony różnorodności kulturowej ludów rdzennych, ich praw i ich możliwości do zaoferowania konkretnych rozwiązań problemów, takich jak zmiany klimatyczne.

Przez cały trwania Terra Madre Salone del Gusto, w godzinach porannych organizowane są spotkania delegatów rdzennych społeczności, podczas których omawiane będą problemy i ich rozwiązania. Następujące konferencje są otwarte dla publiczności:

Późnym popołudniem odwiedzający będą mieli okazję uczestniczyć w koncertach i występach artystycznych – Dźwiękach Terra Madre, oraz projekcjach filmów zrealizowanych przez lokalne społeczności.

Kulinarne warsztaty Tradycje kuchni z Nagaland będą poświęcone typowym potrawom i tradycjom kulinarnym tego pięknego regionu w północno-zachodnich Indiach.

Sektor Indigenous Terra Madre jest realizowany dzięki wsparciu IFAD (Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa) i Fundacji Christensen.

Migranci – San Salvario

Część targów poświęcona migrantom odbędzie się w San Salvario, w centrum Lombroso 16 i w Casa del quartiere, gdzie będą miały miejsce debaty, spotkania na temat żywności wieloetnicznej, sztuki teatralne, koncerty i spotkania literackie.

Na rynku Porta Palazzo, codziennie od 10:00 do 12:00, będzie organizowany Migrantour, interaktywny spacer po największym rynku open-air w Europie, gdzie poznamy historie migrantów, które od zawsze przyczyniały się do rozwoju społecznego, kulturowego i gospodarczego miasta.

W Teatro Carignano odbędzie się konferencja Ziemia, konflikty i migracje – powody wyjeżdżających i bitwy tych, którzy pozostali, w której wezmą udział Gino Strada, założyciel Emergency, Edward Loure i Zerocalcare.

W San Salvario odbędzie się event poświęcony Syrii, jej uchodźcom i społeczności Rożawy (rejonu kurdyjskiego znajdującego się głównie w północnej Syrii). Soup for Syria wzięła swoją nazwę od tytułu książki Barbary Massaad – liderki Slow Food w Bejrucie, która w godzinach wieczornych weźmie udział w konferencji wraz z Zerocalcare – włoskim rysownikiem, autorem Kobane Calling; Yahya Manla – doktorantem na Uniwersytecie w Damaszku, proszącym o azyl we Włoszech; Ercanem Ayboga – ekologiem z Mezopotamii; Berivanem Al Hussainem – przedstawicielem rolnictwa z Rożawy, koordynatorem Ogrodów Slow Food w Kobane.

Począwszy od 20:00 będzie można skosztować zupy przygotowanej przez Cucina-To z Turynu. Odbędzie się również koncert Fanfara Station, projektu tunezyjskiego muzyka Marzouka Mejri i trębacza Charlesa Ferrisa, z szerokim repertuarem, począwszy od tzw. stambeli do muewesheh i muzyki arabsko-andaluzyjskiej.

Podczas wieczoru odwiedzający będą mogli kupić książki Soup for Syria Barbary Massaad i Kobane Calling Zerocalcare, z których dochód zostanie przekazany na rzecz syryjskich uchodźców.

Odbędzie się również debata na temat diety śródziemnomorskiej i inne wydarzenia poświęcone: wpływowi migrantów na nasz system żywnościowy i smak; tradycji neapolitańskiej i romsko-bałkańskiej z Kumpania Scampia i doświadczeniom kucharzy-migrantów.

Wszystkie informacje na temat Terra Madre Salone del Gusto 2016 znajdują się na stronie internetowej: http://www.salonedelgusto.com, na której można również ubiegać się o uzyskanie akredytacji prasowej (http://www.salonedelgusto.com/en/info-accreditation/).

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt:

Slow Food, +39 329 83 212 85 [email protected] – Twitter: @SlowFoodPress

Region Piemont, +39 011 432 2549, +39 335 7586327, [email protected]

Miasto Torino, +39 011 01121976, +39 3421100131, [email protected]

Zrealizowanie targów Terra Madre Salone del Gusto jest możliwe dzięki wsparciu wielu podmiotów, wśród których znajdują się nasi oficjalni partnerzy: Lurisia, Pastificio di Martino, Radeberger Gruppe Italia, Lavazza, Sapori, Iren, Intesa San Paolo, Elpe; ofiarodawca: firma Coldiretti; i zwolennicy Terra Madre Salone del Gusto: Compagnia di San Paolo, Fondazione CRT-Cassa di Risparmio di Torino e Associazione delle Fondazioni di origine bancaria del Piemonte. Przy wsparciu IFAD, Unii Europejskiej i CIA.

Ruch Slow Food zrzesza ponad milion pasjonatów oddanych walce o dobrą, czystą i uczciwą żywność: szefów kuchni, młodzież, aktywistów, rolników, rybaków, ekspertów i naukowców w ponad 160 krajach. Sama organizacja liczy około 100 000 członków w 1 500 lokalnych oddziałach (conviviach), którzy wpierają stowarzyszenie zarówno poprzez składki członkowskie, jak i organizację kampanii i eventów. Dodatkowo Slow Food to ponad 2 400 społeczności Terra Madre wytwarzających żywność na małą skalę w myśl zrównoważonej produkcji.

  • Did you learn something new from this page?
  • yesno