Slow Food International Tarafından BaşlatılanSlow Fish Kampanyası Dünyaya Yayılıyor

Slow Fish kampanyasının Fransa, Kanada ve New England’da (A.B.D)  başlamasının ardından, 17 Ekim’de gerçekleşecek Slow Fish Istanbul için hazırlıklar tamamlandı

2013 yılı, Slow Food’un giderek büyüyen uluslararası Slow Fish kampanyası bakımından çok başarılı geçti. Slow Fish, artizanal balıkçılığı ve göz ardı edilmiş balık türlerini korumak, deniz kaynaklarının durumunu ve yönetimini ortaya sermek amacıyla tüm dünyadan girişimleri teşvik etmek için başlatılmıştı. Dünyanın çeşitli bölgelerinin yerel ve ulusal boyuttaki resmi katılımıyla Slow Fish dünya çapında bir kampanyaya dönüşüyor.

Slow Fish kampanyası, Fransa gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra Kuzey Amerika kıyılarına (Slow Fish Kanada, Slow Fish New England ve Meksika’daki Slow Fish faaliyetleri) kadar ulaştıktan sonra, şimdi de Slow Fish Istanbul olarak Türkiye’de başlıyor. 17-20 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek etkinlikte, balıkçılar, şefler, akademisyenler ve 10’dan fazla ülkeden gelen delegelerin oluşturduğu 80 katılımcı, dört gün boyunca bölgenin mevcut balıkçılık uygulamalarını ve politikalarını sorgulayacak, İstanbul Boğazı’nın ve tüm sucul ekosistemlerinin nasıl korunabileceğini konuşacak.  Slow Fish Istanbul’un temelini, Fikir Sahibi Damaklar Konviviumu’nun İstanbul’un en sevilen ve sembol balığını, yani Lüfer’i korumak için başlattığı yerel kampanya oluşturuyor.

Slow Fish kampanyalarının düzenlenmesine ve başlatılmasına destek olan balıkçılar, akademisyenler, şefler, gençler, konuya ilgi duyan diğer bireyler ve örgütlerin katılımıyla genişleyen Slow Food ağı,  gezegenimizin yerel ekonomileri, kültürleri, gıda egemenliğini ve gıda güvenliğini güçlendirecek bölgesel bir yaklaşımla daha iyi yönetilmesini benimsemiştir.

Slow Fish Istanbul, dünya genelindeki Slow Fish kampanyasının son ayağı olmayacak: Kampanya, 2014’te Şili, Kolombiya ve Peru’nun da katılımıyla Ekvator’da düzenlenecek Slow Fish Güney Pasifik’le birlikte Güney Amerika’ya yayılacak.

Slow Fish ile ilgili son gelişmeler ve bilgi için:

Eylül 2013’te Marsilya, Fransa’da Slow Fish Med ağı kuruldu:

https://old.slowfood.com/slowfish/pagine/fra/news/dettaglio_news.lasso?-idn=112

Her yıl Portsmouth, New Hempshire, A.B.D’de düzenlenen Fishtival etkinliği kapsamında 14 Eylül’de ilk Slow Fish New England gerçekleştirildi.

https://old.slowfood.com/slowfish/pagine/eng/news/dettaglio_news.lasso?-idn=111

Balıkçılıkla ilgili sorunlara odaklanmış ulusal bir topluluk olan Slow Food Kanada tarafından Slow Fish Kanada kampanyası başlatıldı. Ulusal kampanyanın ilk faaliyeti olarak tüm Ekim ayı boyunca çeşitli Slow Fish etkinlikleri düzenlenecek.

https://old.slowfood.com/slowfish/pagine/eng/blog/dettaglio.lasso?id_edit=651

Meksika’daki Slow Food faaliyetleri: Meksika’da henüz ulusal bir Slow Fish kampanyası başlatılmamış olsa da, ülkede bu yıl ülkenin önde gelen, sürdürülebilir balıkçılığı ve Slow Food felsefesini benimsemiş şeflerinin katıldığı Slow Fish turu ve Slow Fish tadım etkinliği gibi bir dizi Slow Fish bağlantılı etkinlik gerçekleştirilmiştir.

Slow Food’un uluslararası Slow Fish kampanyası hakkında daha fazla bilgi için: https://old.slowfood.com/slowfish/welcome_en.lasso?-id_pg=1

Daha fazla bilgi için lütfen Slow Food Uluslararası Basın Ofisi ile iletişime geçiniz:

DaPaola Nano, +39 3298321285 [email protected]

Slow Food, tüm insanların gezegenimiz ve gıda üreticileri için iyi olan gıdaya ulaşabileceği ve tadını çıkarabileceği bir dünyayı amaçlayan küresel bir örgütlenmedir. Üye destekli ve kar gütmeyen bir kuruluş olan Slow Food, 1989 yılında fast food ve hızlı yaşamın yükselişine, yerel ve geleneksel gıdanın yok oluşuna bir tepki olarak, insanları yedikleri, gıdalarının nereden geldiği, tadı ve gıda seçimlerinin dünyanın geri kalanını nasıl etkilediği hakkında bilinçlendirmek amacıyla kurulmuştur.

Slow Food kaliteli gıdaya erişebilmenin ve zevk almanın her insanın temel hakkı olduğuna ve zevki mümkün kılan biyoçeşitlilik mirasının, kültürün ve bilginin sürekli korunması gerektiğine inanır. 

Slow Food dünya genelinde 100.000 üye, 1500 konvivium (yerel örgütlenmelerimiz), ve küçük ölçekli sürdürülebilir gıda üretimi yapan 2000 Terra Madre gıda topluluğundan oluşan bir ağa sahiptir. Projeleri ve aktiviteleri ile Slow Food 150 ülkede milyonlarca insana ulaşmaktadır.

 

  • Did you learn something new from this page?
  • yesno