Slow Food bir Biyoçeşitlilik Gözlemevi açtı

“Avrupa Komisyonunun biyoçeşitlilik üzerine orta vadeli raporunda giderek daha endişe verici bir manzara” 

Avrupa Komisyonu geçtiğimiz günlerde Avrupa’da biyoçeşitliliğin izlenmesi üzerine orta vadeli bir rapor yayınladı. 18 sayfalık belge, Üye Ülkelerin 2011 yılında sarf ettiği çabaya rağmen son dört yılda tarımsal habitatların biyoçeşitlilik durumunda hiçbir iyileşme olmadığı ve 2020 için koyulan hedeflere ulaşılması adına hiçbir ilerleme kaydedilmediği sonucunu ortaya koymuştur

Özellikle, Avrupa’daki habitatın %77’si olumsuz koşullarda bulunmaya devam etmekte ve türlerin (bitki ve hayvan) %56’sı risk altında bulunmaktadır.

Avrupa Komisyonunun son raporu yeterli çabanın sergilenmediğini ortaya koymuş ve biyoçeşitliliğin bozulmasının temel nedeni olarak yoğun tarımı göstermiştir.

Biyoçeşitliliğin azalmaya devam etmesi, bu yüzyılın sonuna kadar her 10 türden birinin yok olmasına yol açabilir. Araştırmacılara göre tarihteki altıncı kitlesel yok oluşu yaşıyoruz ve tüm faaliyetleriyle birlikte insan, bu durumun temel nedenini oluşturuyor.  

Slow Food Biyoçeşitlilik Vakfı başkanı Piero Sardo, şu açıklamayı yaptı:

“Slow Food 15 yılı aşkın süredir tarımsal gıda biyoçeşitliliğinin korunması için çalışmaktadır ve Torino ve Palermo Üniversiteleri tarafından yürütülen bir araştırmanın da gösterdiği üzere Presidiave Lezzet Gemisi projeleri ile dünya çapında bir çok ülkede somut sonuçlar elde etmiştir. Ancak bu koca denizde bir damla kadar” ve ekliyor “yüksek sesle ve açıkça söylemeliyiz ki gerçek ve köklü bir devrim gerekiyor: bu felaket durumu ancak hepimizi tüketim tarzımızı değiştirirsek geriye döndürülebilir. Son derece tehlikeli bir durum karşısında harekete geçmek için, bu günden itibaren yeni bir süreç başlatıyoruz: Basit ve erişilebilir bir şekilde insanları bilgilendirmek, problemli durumlar üzerine yoğunlaşmak, mümkün olan çözümleri önermek ve pozitif deneyimlerin tekrarlanabilmesi ve çeşitli yerel durumlara uyarlanabilmesi için daha önce elde edilen pozitif sonuçlara dikkatleri çekmek amacıyla Slow Food, tarımsal biyoçeşitlilik üzerine bir Gözlemevi açıyor. İki üretim modeli arasında toprak seçimi açık olmalı: yoğun tarımsal gıda üretimi biyoçeşitlilik kaybının temel nedenidir. Ancak çok fonksiyonlu, çok amaçlı ve küçük ölçekli tarım modeli, zaman içinde doğal kaynakların kalitesini ve sürdürülebilirliğini, biyoçeşitliliğin korunmasını ve ekosistemin bütünlüğünün garanti altına alınmasını sağlayabilmektedir.” 

Slow Food’un Biyoçeşitlilik Gözlemevi’nin web sitesine buradan erişebilirsiniz: http://www.fondazioneslowfood.com/en/our-themes/biodiversity/monitoring-biodiversity/

Daha fazla bilgi için, Slow Food Uluslararası Basın Ofisi ile temasa geçiniz: 

Paola Nano, +39 329 8321285 [email protected] 

Slow Food  iyi, temiz ve adil gıdayı savunan ve buna tutkuyla bağlanan bir milyondan fazla insanı içermektedir. 158’i aşkın ülkede; aralarında şeflerin, gençlerin, aktivistlerin, çiftçilerin, balıkçıların, uzmanların ve akademisyenlerin yer aldığı yaklaşık 100.000 Slow Food üyesi bulunmaktadır. Üyeler, dünya geneline yayılmış 1500 yerel birliklere (konvivyum olarak da bilinen) gerek üyelik aidatları, gerekse de düzenledikleri etkinlikler ve kampanyalarla destek olmaktadır. Bunun yanı sıra, küçük ölçekli sürdürülebilir gıda üretimi yapan 2000’ini aşkın Terra Madre gıda topluluğu da Slow Food ağının içinde yer almaktadır.

  • Did you learn something new from this page?
  • yesno