Slow Fish 2015 Genova : Bu Gidişatı Değiştirmenin Zamanı Geldi!

Slow Fish 2015 Web Sayfası Şimdi Online: http://slowfish.slowfood.it/en/

Yedinci Slow Fish etkiniliğiLiguria Bölgesi  ve Slow Fish tarafından organize edilen Uluslararası etkinlik 14 Mayıs 2015 Perşembe17 Mayıs 2015 Pazar günleri arasında Genova Porto Antico  (İtalya) nın geniş açık alanında gerçekleşecektir. Dünya balıklarına ve deniz ekosistemine adanan bu etkinlik Genova ve tüm dünyadan ücretsiz giriş yapabilecek ziyaretçilerine deniz manzaralı iç limanda hoş geldiniz demektedir. Bu etkinlik hem yiyecek tüketiminin keyfini , hemde deniz çeşitliliğinin korunmasını hedeflemektedir.

Bu yılın vurgulanan etkinliklerini yenilenen web sayfaından da görebilirsiniz: http://slowfish.slowfood.it/en/

Bu seneki etkinliğin teması : Bu gidişatı değiştirmenin zamanı geldi!  Slow Food’ un da kendi alanında katıldığı Expo Milano yılında, Slow Food “Gezegenimizi beslemenin ilk adımının onun okyanuslarını korumaktan geçtiği” düşüncesinden yola çıkarak bu konudaki bütün rol sahiplerini bir araya toplamayı amaçlamaktadır. Bu sebepten Slow Fish 2015 de balıkçılar, şefler, tüketiciler, deniz biyologları, bilirkişiler ve deniz kaynaklarının yönetiminin gelişmesi konusunda çözüm arayacak katılımcıları bir arada görmeyi hedeflemektedir.

Slow Fish 2015 in bu seneki hedefi Akdeniz. Birçok ülkeden gelen ve Akdenizin şu anki durumu hakkında ortak endişeyi paylaşan Slow Fish delegeleri bu etkinliğe katılacaklardır. 18 ülkeden Genovaya gelecek delegeler : Fransa, İspanya, İtalya, Türkiye, Arnavutluk, Cezayir, Fas, Moritanya, İskoçya, Kırım, Estonya, Almanya, İngiltere, Norveç, Tunus, Güney Kore, Hollanda ve Amerika Birleşik Devletlerinden gelmektedirler.

Etkinlik programı tatma, yemek kültürü üzerine düşünme ve gelenekler gibi çoklu duyusal (multisensör) deneyimlere odaklanmaktadır.  Bu tanımlama altında zanaatkar ve şeflerin organize ettiği deniz biyologları ve balıkçılarında katılacağı 21 Tadım Atölyesi gerçekleşecek. Tadım Atölyesi bazı ünlü İtalyan deniz biyologlarınında desteği ile önemli bir tema olan biyolojik çeşitlilik konusunu ele almaktadır. Master of Food teachers tarafından düzenlenen sekiz Yemek Okulu Dersi ve İtalyan ve Uluslar arası mutfakların yıldızları ile dört Akşam Yemeği Buluşması da gerçekleşecektir.

2015 etkinliği için bir yenilik de Liguria’ nın: Cairo Montenotte ve Sarzana nin  iki  Earth Markets ‘ inin 30 üreticisi tarafından sizlere sunulacak. Ayrıca Genova Fish Market (genova Balık Hali) Fish Market etkinliğinde sizlere taze ve konserve balıklar, yağlar, baharatlar, tuzlar, algler ve diğer deniz ürünleri yelpazesini sunacaktır.

Bu yıl Slow Fish sizlere ayrıca yeniden  Su Atölyesi (Water Workshop) konferans programını da sunmaktadır. Bu program komplike bir konuya farklı bakış açılarından bakmaya olanak sağlayacaktır. Çalışma ile bütün dünyadan katılan balıkçılar yaşadıkları problemleri ve kendi bakış açılarını ortaya koyacakları bir tartışma programı ve aynı sorunları paylaşan uzman kişiler konunun deniz ekosistemi üzerinde etkilerini konuşacaklar, kadın – erkek gezegenimizin savunmasını bir görev bilmiş kişilerin deneyimleri paylaşacaklardır. Sekiz atölye çalışması- her öğleden sonra iki çalışma. Bu çalışma günümüz ve gelecekteki Akdeniz ekosistemi ve balıklarının karşılaştığı koşullarla yüzleşmek için çalışan Slow Fish ağının temsilcilerinin tanıklıkları , deneyimleri ve değerlendirmelerine ortam sağlayacaktır.

Ziyaretçiler Street Food alanının özel lezzetlerini ve PollenzoWineBank tarafından düzenlenen Enoteca bir bardak şarap keyfini, bira üreticilerinin bulunduğu Beer Piazza da bira keyfini sürecekler. Bu yıl Beer Piazza, Slow Food Bira Rehberi (Guida alla birra dItalia) den seçilen yarımadanın bazı en kaliteli bira üreticilerinin ürünleri ile daha bir etkileyici olacak.

Daha fazla bilgi için, Slow Food Uluslararası Basın Ofisi ile temasa geçiniz: 

Paola Nano, +39 329 8321285 [email protected]

150’den          fazla   ülkede;            aralarında      iyi,       temiz  ve        adil      gıdayı  savunan şeflerin, gençlerin,   aktivistlerin,   çiftçilerin,            balıkçıların,    uzmanların     ve        akademisyenlerin yer aldığı   yaklaşık          100.000          Slow    Food   üyesi    bulunmaktadır.          Üyeler,            dünya geneline         yayılmış         1500   konvivyuma   (yerel   birlikler)        gerek  üyelik aidatları, gerekse       de       düzenledikleri            etkinlikler       ve       kampanyalarla          destek olmaktadır.    Bunun            yanı    sıra,    küçük ölçekli            sürdürülebilir            gıda    üretimi            yapan 2000    Terra Madre            gıda    topluluğu       da        Slow   Food   ağının  içinde  yer       almaktadır.     

  • Did you learn something new from this page?
  • yesno