Salone del Gusto ve Terra Madre de Kentsel Çiftçilik 2014:Bilinçli Tüketiciler Şehre Sürdürülebilir Tarımı Getiriyorlar

Kentlerde çatı ve gökdelenlerde ve kısıtlı alanlarda en verimli dikey tarım projelerini yaratan tarım öncüleri, uygulamalı tarım için yaratıcı önerilerle geliyorlar. Yani balkonda yada evin kullanılmayan bir alanında sebze yada baharatlar yetiştirmeyi, kentsel alanda pratik yollarla kendi sıfır kilometre yiyeceğini yetiştirmeyi ve metropolitan boyutlardaki şehirlerde New York City‘ de çatı bahçeciliği, Singapur‘ da dikey çiftlikleri, Paris ve San Francisco‘ da kentsel çiftlikleri ve Boston‘ daki  halk bahçelerinden konuşacağız.

Salone del Gusto ve Terra Madre 2014 ya katılan ve kentsel tarım projelerinde yeralmış katılımcılar:

Anthony Fassio (USA): Bir çok kentsel tarım projesi ve faaliyetlerinin organize eden Slow Food New York City’ nin temsilcisi.

Kathryn Lynch Underwood (USA): Slow Food Detroit Central City nin eşkurucusu.  Aynı zamanda Detroit deki yiyecek ve kentsel tarım politikaları konularında kentsel tarımcılar ve eylemcilerle ortak çalışmaktadır.

Faruk Ali ve Muzaffer Suna Kafadar (Türkiye): Faruk ve Muzaffer Terra Madre Yiyecek Topluluğu İstanbul Bahçe Yetiştiriciliğini temsil ediyorlar. Bu grup mimarlar, şehir planlamacılar Fatih’ in tarihi bir yani olan eski tarım alanlarının topluma açık parklara dönüşümü konusunda birleşmiş , emek vermiş uzmanlardan oluşmaktadır. Bu grup verimli alan ve bahçelerin korunması ve kullanılması konusunda alternatifler sunmaktadır.

Janneke Wolf Van der Heyden (Hollanda ): Janneke Terra Madre Yiyecek Topluluğu, The Hague  Sürdürülebilir Kentsel Arıcılığı temsil etmektedir. Arıcılık derneği ve üyeleri arıların dünyamızın doğal dengesi üzerindeki vazgeçilmez rolünü anlatan eğitsel , bilinçlendirici aktiviteler üzerinde çalışmaktadırlar.

Julie Rouan (Fransa): Julie’ nin kendisine ait Paris’ de arı kovanları bulunmakta ve Ville Mains Jardins Kentsel Arıcılığı temsil etmektedir. Bu dernek Pariste bir dizi kent ortamı için sürdürülebilir tarım uygulamaları geliştirmiştir. Bu derneğin çalışmalarından biride Saint Louis hastanesinin bulunduğu alanda eğitim amaçlı arıcılık faaliyetleridir. Gönüllüler ve onlara eşlik eden bahçıvanlar

hastane binaları arasında bulunan beş kovanın bakımını ve kovanlarda biriken balın toplanıp dernekler ve hastane konukları arasında dağıtımınıda üstenmektedirler.

Pravanjan Mohapatra (Hindistan): Pravanjan şehirde biolojik ürünlerin dağıtımı konusunda çalışmakta ve özellikle kentsel tarım konusunda faaliyetleri bulunmaktadır. Terra Madre Orissa Biolojik Tarım Topluluğu ve ayrıca Sabujıa Mitra grubu  adına katılmaktadır..Sabujia Mitra grubu biolojik tarımı savunan ve özellikle kentsel alanda yiyecek üretimini destekleyen ve çocukların yiyecek maddelerinin üretimi konusunda bilinçlenmesini amaçlamaktadır. Bu derneğin faaliyetleri arasında ayrıca çatılarda ve apartman avlularında biolojik bahçelerin kurmakta yeralmaktadır.

Bu konuda uluslar arası boyutta bir tartışma başlatmaya çalışılan ve kent sakinlerinin ilgisini ve  büyük oranda bilgilenmesinin sağlayan uluslararası girişimlerden biride Eating City dir. Bu program: Kentler ile köyleri (yeniden) nasıl iletişime  geçirebiliriz? Kaybolan bilgileri yeniden nasıl kazanabiliriz? Toplumu gelenekler ve gastronomik kültür konularında nasıl eğitebiliriz? gibi pekçok önemli soruya cevap vermeye çalışmaktadır.

Bu gibi projeler yeni vizyonda kentlilere tarımla ilgili konularda toplumsal olarak bilinçli kararlar almak konusunda yardımcı olarak önemli bir rol oynamaktadırlar. Bu yüzden tarımın yeni bir şekil almasına teşvik eden Eating City gibi projeler Torino , İtalya’ da  Salone del Gusto ve Terra Madre‘ de yer alacak iki konferansın ana konusunu oluşturmaktadır.

Eating City: Şehirde yeni bir fikir (23 Ekim, Perşembe):

Eating City kentsel tarımın ekonomik ve sosyal gelişim sistemi olması gibi kentsel bir öneride bulunuyor. Konferans San Giovanni Bosco hastanesi SoSD Dietetik ve Beslenme Kliniği yöneticisi Andrea Pezzana tarafından yönetilmektedirç Konuşmacılar Maurizio Mariani Risteco başkanı, Mariachiara Giorda Torino Üniversitesi, Chang Tianle  Pekin çiftçi pazarı organizatörü, Robin Gourlay İskoçya hükümenti tarımsal gıda ürünleri ve içecekleri ile ilgilenen politikacı dır.

Kentsel Tarım (27 Ekim Pazartesi):

Kentin ihtiyacı olan besin kaynaklarının yerel yiyeceklerin kullanımı ile giderilmesi ve aynı zamanda kent sakinlerinin bu üretimde rol almalarının sağlanması ve kentsel tarımına bir boş vakit geçirme yöntemi olarak algılanmasının yerine ekonomik, sosyal ve çevresel bir aktivite olarak bakılması. Belediye alanlarından ayrı olarak çatılar, eşikler, balkonlar ve bahçeler yeni tarım alanlarına dönüşüyorlar.

Kentsel tarım niçin önemlidir?

Üç milyar beşyüz milyondan fazla kişi , dünya nüfüsünün yarısından fazlası şehir merkezlerinde yaşamaktadırlar. Büyüme trendine göre uzmanların tahmini 2030 yılında populasyonun %70 i şehirlerde yaşayacaktır. Kentsel alanların artmasına karşılık olarak kırsal alanlarda azalma gerçekleşmektedir. Çiftciliğin özellikle yeni nesilde çiftçilerin azaldığına tanık oluyoruz. Bu şehirdeki yiyeceklerin kalitesinin değişimini , özellikle gezegenimizin geleceğini etkileyecek olan demografik değişimi görmezden gelmek mümkün değildir.

Bu demografik değişimin sonuçlarından biride kentlere taşınan populasyon ile tarımla uğraşan populasyonun gittikçe biribirinden uzaklaşması, tüketici ile üreticinin birbirinden uzaklaşması ve kent sakinleri için gerekli yiyecek maddelerinın miktarı ile üretilen miktarın birbirinden uzaklaşmasıdır. Büyük şehirde yaşayan halk yiyeceklerin masalarına nasıl ve nereden geldiği konusunda bir fikir sahibi olmadan tüketmektedirler.  Bu yiyecek maddeleri hakkında bilgisizlik ve konudan uzaklaşma yiyecek maddelerinin kalitesi ve sürdürülebilirdiği hakkında değerlendirmeleride zorlaştırmaktadır.

Bu konuda olumlu gelişme bir çok uluslar arası boyutta kent sakinleri ile tarım-yiyecek arasında tekrar bağlantı kurmasını sağlayan projelerin üretimidir. Hergün daha çok kişi bu sosyal değişimin ve  özellikle kentlerde sürdürülebilir yiyecek üretimi ile  bu demografik değişimlerin yarattığı çevresel etkilerini anlamaya başlamaktadır. Pek çok bilinçli tüketici ve organizasyon kişisel yada ortak kentsel tarım faaliyetlerini hayata geçirmektedir.

SdG/TM 2014 akreditasyon için lütfen sitemizi ziyaret edin.

http://www.salonedelgusto.com/press/pre-accredıtatıon/

Daha fazla bilgi için:

℅ Slow Food Paola Nano, +39 329 8321285 [email protected]

c/o Regione Piemonte: Tel. +39 011 4322549 [email protected]

c/o Comune di Torino: Tel. +39 011 4423605 [email protected]

Uluslararası Terra Madre ve Salone del Gusto etkinliği 23-27 Ekim tarihlerinde Torino’da yapılacak. Terra Madre ve Salone del Gusto bir kez daha bir arada, bütün dünyadan gıda topluluklarını, üreticileri,Slow Food presidiaları, şefleri, Tadım Atölyelerini ve eğitsel aktivitelerini tek bir çatı altında topluyor. Salone del Gusto ve Terra Madre 2014 Torino’da 100 metrekarelik bir alanda sadece Balkanlar’a ait bir sergi düzenleyecek. Burada 50’den fazla gıda topluluğu ve Slow Food Presidiaları ürünlerini sergileyip satış yapma fırsatı bulacak

  • Did you learn something new from this page?
  • yesno