Program Salone del Gusto i Terra Madre 2014 jest teraz dostępny online!

Międzynarodowy Salone del Gusto, organizowany przez Slow Food, region Piemontu i miasto Turyn we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa, Żywności i Polityki Leśnej, powraca do Turynu we Włoszech, gdzie odbędzie się jego 10. edycja. Salone del Gusto, poświęcony w całości kwestii żywienia, po raz kolejny połączony jest z międzynarodowym spotkaniem Terra Madre, sieci małych producentów żywności z całego świata, które obchodzi swoje 10-lecie. Salone del Gusto i Terra Madre 2014 odbędą się w dniach 23–27 października w turyńskim centrum targowym Centre Lingotto Fiere; będzie można zobaczyć ponad 1000 wystawców ze 130 krajów, w tym ponad 300 zrzeszonych w Slow Food Presidia, a także szefów kuchni, rolników, rybaków, pracowników naukowych, artystów, przedstawicieli świata win i gastronomii oraz społeczności Terra Madre. Zapoznaj się z programem wydarzenia, aby dowiedzieć się więcej o poruszanych tematach, Warsztatach smaku oraz międzynarodowym centrum targowym pod adresem: http://www.salonedelgusto.com/en/.

W centrum zainteresowania tegorocznej edycji znajdą się dwa główne tematy: po pierwsze projekt Arka Smaku organizacji Slow Food; jego celem jest skatalogowanie i promowanie produktów żywnościowych, którym grozi zaniknięcie. Podczas wydarzenia Arka Smaku będzie dysponować specjalnym obszarem, na którym prezentowane będą opowieści dotyczące wysokiej jakości produktów spożywczych pochodzących z różnych kultur, historii i tradycji na całej planecie, wraz z podkreśleniem ich prawdziwej, często niedocenianej wartości. Drugim głównym tematem jest rolnictwo rodzinne, co jest w zgodzie z uznaniem przez ONZ roku 2014 jako Międzynarodowego Roku Rolnictwa Rodzinnego (IYFF). Ogrody tworzone przez organizację Slow Food w ramach projektu 10 000 ogrodów w Afryce pokazują efekty rolnictwa uprawianego na małą skalę w bezpośrednim otoczeniu społeczności i szkół w Afryce, stanowiące doskonały przykład rolnictwa rodzinnego. Salone del Gusto i Terra Madre zapewniają możliwość uzyskania informacji na temat tego projektu podczas konferencji albo w oparciu o raporty z pierwszej ręki pochodzące od delegatów pracujących przy projekcie ogrodowym w terenie.

Nowość podczas tegorocznej edycji, Szkoła Gotowania, to efekt rozwoju Edukacji Smaku, w ramach której organizacja Slow Food promuje edukację w kwestiach związanych z żywnością. Szkoła Gotowania to miejsce wymiany doświadczeń, w ramach którego uczestnicy aktywnie zajmują się przygotowywaniem posiłków, podobnie jak w prawdziwej kuchni w restauracji.

W centrum każdej edycji Salone del Gusto i Terra Madre znajduje się szereg dotyczących kwestii żywienia gorących tematów o ważnym znaczeniu, szczególnie w kontekście problemów środowiskowych, rolniczych, społecznych i zdrowotnych, związanych ze zmianami klimatycznymi, wzrastającą liczbą ludności, głodem itp. Zapraszamy zewnętrznych specjalistów, jak również przedstawicieli Slow Food, aby opowiedzieli o kluczowych zagadnieniach (dobrostan zwierząt, marnowanie żywności, rabunkowe podejście do obszarów rolnych, spożycie mięsa, tradycje lokalne, pszczoły, rolnictwo rodzinne itp.) w ramach zbiorczego programu konferencji i Warsztatów smaku, którego celem jest pokazanie wpływu naszych zwyczajów żywieniowych i konsumpcyjnych na stan ekosystemów naszej planety, a także dobrostan ludzi i zwierząt.

W celu ubiegania się o akredytację na SDG/TM 2014 prosimy o skorzystanie z następującej witryny internetowej: http://www.salonedelgusto.com/en/press/pre-accreditation/

For further information, please contact the Slow Food International Press Office:

Paola Nano, +39 329 8321285 [email protected]

  • Did you learn something new from this page?
  • yesno