Prezydia Slow Food na Festiwalu Sera Cheese 2015

Festiwal Sera Cheese to międzynarodowa impreza poświęcona mleku i przetworom mlecznym we wszystkich ich kształtach i formach, która będzie miała miejsce od piątku 18 września do poniedziałku 21 września 2015 roku w miejscowości Bra (północne Włochy). Setki producentów z Włoch i nie tylko zapełni stoiska ustawione w centrum miasta; wśród nich zaś zobaczymy ponad 60 produktów reprezentujących Prezydia Slow Food: sery, rasy zwierząt, chleby, zboża, miody i dżemy

Prezydia Slow Food są to projekty ratujące przed zapomnieniem tradycyjne metody produkcji, wspierające ochronę unikalnych regionów i ekosystemów, rodzimych ras zwierząt, dawnych odmian warzyw i owoców oraz pielęgnujące rzemiosła i techniki przetwarzania. Na Cheese produkty Prezydiów zostaną opatrzone tzw. ‘etykietą narracyjną’, na której zostaną zawarte szczegółowe informacje o producencie, rasie, technice produkcji, miejscu pochodzenia i dobrostanie zwierząt.

Slow Food od wielu lat wspiera tych pasterzy i producentów serów, którzy swoją pasją i zaangażowaniem stawiają opór standaryzacji i ujednoliceniu smaku, a Cheese jest wyśmienitą okazją do ich promocji.

Podczas festiwalu odwiedzający będą mogli odkryć niezwykłą różnorodność biologiczną serów z całego świata: od Afryki, poprzez Bałkany, Pireneje, Alpy aż do pastwisk Europy Północnej.

Pełna lista Prezydiów Slow Food przyjeżdżających na Cheese 2015 jest dostępna pod adresem: http://cheese.slowfood.com/en/out-and-about/presidi-slow-food/

Europa

W wielu krajach europejskich ramy regulacyjne dotyczące higieny i bezpieczeństwa żywności są tak surowe, że stanowią przeszkodę dla małych producentów, którzy przecież odgrywają kluczową rolę zarówno w zrównoważonym rozwoju, jak i sprawowaniu pieczy nad przyrodą obszarów wiejskich. W wielu krajach anglosaskich, przepisy higieny odnoszące się do sera produkowanego z mleka surowego są katastrofalne dla małych producentów, smaku, tradycji i zachowania różnorodności biologicznej.

Wielka Brytania i Irlandia będą reprezentowane na festiwalu przez Prezydium Artisan Somerset Cheddar i irlandzkie Prezydium sera wytwarzanego z surowego mleka. Na to ostatnie składa się dziesięć tradycyjnych mleczarni, z których każda działa w charakterystycznym dla siebie stylu z użyciem różnych technik; wszystkie natomiast zobowiązały się do produkcji wysokiej jakości sera z mleka surowego. 

Serowym ambasadorem Holandii będzie dojrzała Gouda, wytwarzana z mleka krów rasy Holsztyno-fryzyjskiej, i leżakująca od dwóch do trzech lat na drewnianych deskach.

Z Belgii przyjadą dwaj ostatni wytwórcy sera Herve z surowego mleka. Jest to ser o miękkim miąższu i maziowej pomarańczowobrązowej skórce. Obecnie ser ten zagrożony jest wyginięciem ze względu na restrykcyjne wymogi higieniczne nałożone przez belgijską Federalną Agencję do spraw Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego (FASFC).

W Europie Północnej Prezydia zakładane są często w celu ochrony ras zwierząt dobrze przystosowanych do życia w zimnym klimacie i trudnych warunkach. Odwiedzający Cheese 2015 będą mieli przyjemność spróbować pochodzącego z Norwegii tradycyjnego sera koziego Geitost z fiordu Sognefjord o jasnobrązowym kolorze i słodkim smaku karmelu. Prezydium to jest symbolem walki norweskich wytwórców sera przeciw regulacjom sprzyjającym przemysłowej produkcji mleczarskiej.

Debiutantem w tym roku na festiwalu jest Prezydium z Islandii produkujące tradycyjny Skyr, miękki twarogowy ser z odtłuszczonego mleka. Prezydium zostało założone w celu zachowania i promowania tradycyjnej receptury tego wyjątkowego sera, wspiera zatem drobnych producentów i hodowców w stworzeniu zrównoważonej lokalnej gospodarki jako alternatywy dla przemysłowej produkcji.

Francuska część Kraju Basków będzie reprezentowana przez cztery charakterystyczne produkty: ser z okolic lasu Iraty, gdzie praktyka sezonowego wypasu (transhumacji) jest nadal żywa, wysokogórski ser z trzech dolin historycznej prowincji Béarn leżącej po francuskiej stronie Pirenejów Zachodnich, dawną odmianę wiśni z miasteczka Itxassou oraz jabłka używane do produkcji baskijskiego cydru Sagarno – symbolu kultury Basków i różnorodności biologicznej tej krainy.

Ze stoków szwajcarskich Alp przyjadą Vacherin z kantonu Fryburg, Emmentaler i Sbrinz.

Z Włoch będzie obecnych na Cheese 19 górskich Prezydiów, a wśród nich na festiwalu zadebiutują: Prezydium owiec rasy Frabosana i Prezydium kóz rasy Orobica.

W sumie 27 Prezydiów z Włoch zaprezentuje na festiwalu szeroką gamę serów z Piemontu, Lombardii, Emilii-Romanii, Wenecji Euganejskiej, Trydentu-Górnej Adygi, Lacjum, Basilicaty, Friuli-Wenecji Julijskiej, Kalabrii, Apulii, Kampanii, Sycylii i Sardynii.

Tradycyjne techniki wytwórstwa sera z mleka surowego są poważnie zagrożone w krajach, które niedawno przystąpiły do ​​UE. Tamtejsze organy odpowiedzialne za kontrole żywności zarówno na szczeblu krajowym, jak i lokalnym, nie uznają elastyczności przewidzianej europejskimi ramami regulacyjnymi w zakresie higieny i bezpieczeństwa, nakładając bardzo surowe normy na lokalnych producentów.

Z Bułgarii przyjedzie Prezydium serów wytwarzanych z mleka owiec rasy karakaczańskiej (rasa ta jest na skraju wyginięcia – obecnie w górach Piryn pozostało tylko około 400 sztuk) oraz Zielony Ser ze wsi Tcherni Vit – jeden z niewielu serów pleśniowych na świecie z naturalnym marmurkowym wzorem; o zachowanie jego tradycyjnej receptury walczy pięciu producentów wspieranych przez Slow Food. Z Rumunii dołączy do nas Bryndza de Burduf produkowana na zboczach gór Bucegi – jednego z najwyższych pasm górskich w Karpatach, a z Polski będziemy gościć charakterystycznego wyrabianego przez baców Oscypka.

Afryka

W Afryce produkcja przetworów mlecznych jest wyzwaniem, a sytuacja wytwórców znacząco różni się od europejskiej. Zmiany klimatyczne stwarzają tam poważne trudności dla pasterzy. Tradycja dojenia kóz praktycznie uległa zapomnieniu, a kwestie higieny i bezpieczeństwa żywności stanowią poważny problem.

Wśród innych straganów na Cheese uczestnicy będą mogli odwiedzić stoisko poświęcone afrykańskiej różnorodności biologicznej, gdzie będzie można znaleźć mydło z mleka wielbłąda ręcznie robione przez pasterzy z plemienia Karrayyu w Etiopii i odwiedzić Prezydia oraz wspólnoty żywnościowe z Kenii, Republiki Południowej Afryki (RPA), Republiki Zielonego Przylądka oraz Wysp Świętego Tomasza i Książęcej. (Pasterze Karrayyu nie będą mogli zaoferować degustacji świeżego mleka wielbłądziego z powodów logistycznych.)

W części stoiska zajmowanej przez plemienie Pokot, etniczną grupę pasterzy pochodzącą z Kenii Zachodniej, będzie można skosztować tradycyjnego jogurtu Ash (Prezydium Slow Food). W czasie wyrobu tego jogurtu mleko wlewa się do długich wąskich tykw, odstawia na co najmniej trzy dni, a następnie miesza się z popiołem z drewna lokalnego drzewa cromwo, znanego ze swoich właściwości antyseptycznych.

RPA reprezentować będą producenci z Południowoafrykańskiego Prezydium serów z surowego mleka. Cheese 2015 będzie dla nich okazją do poinformowania międzynarodowych konsumentów o korzyściach serów wytwarzanych z mleka niepasteryzowanego i do podkreślenia znaczenia tradycyjnej południowoafrykańskiej produkcji sera.

Zwiedzający skosztują też dojrzewającego sera koziego Planalto de Bolona z Zielonego Przylądka. Metody stosowane w produkcji sera na górzystym i niemal niezamieszkałym terenie są przykładem imponującej zdolności do przystosowania się do trudnych warunków środowiska.

Delegacja z Maroka przywiezie ze sobą tradycyjny kozi ser Jben z Szafszawanu (północne Maroko), wpisany już na listę Arki Smaku.

Ostatnia, ale niemniej ważna część stoiska poświęcona będzie Prezydium Kawy odmiany Robusta z Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, które obejmuje 12 rodzin z São Nicolau (najbiedniejszej części Wyspy Świętego Tomasza) i 8 społeczności w części południowo-wschodniej, w sumie 150 producentów.

Informacje o akredytacji na festiwal sera Cheese 2015 znajdują się na stronie http://cheese.slowfood.com/en/press/pre-accreditation-request/

Festiwal Sera Cheese jest możliwy dzięki staraniom firm, które wierzą w przyszłości sektora mleczarskiego i jego jakości. Oficjalnymi partnerami imprezy są: Consorzio Parmigiano Reggiano, Lurisia, Pastificio Di Martino, Radeberger Gruppe Italia.

Cheese jest imprezą międzynarodową organizowaną co dwa lata rzez Slow Food i włoskie miasto Bra. Festiwal ten jest poświęcony różnym produktom mleczarskim, a tegoroczna dziesiąta edycja, która odbędzie się od piątku 18 września do poniedziałku 21 września 2015 roku ma zainicjować powstanie międzynarodowej sieci lokalnych producentów związanych z tym sektorem. 

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt ze Slow Food International Press Office:

Paola Nano +39 329 8321285 [email protected]

 lub miastem Bra: Raffaele Grillo – Elena Martini +39 0172 438278, [email protected]

www.slowfood.it  –  www.comune.bra.cn.it 

Ruch Slow Food zrzesza ponad milion pasjonatów oddanych walce o dobrą, czystą i uczciwą żywność: szefów kuchni, młodzież, aktywistów, rolników, rybaków, ekspertów i naukowców w ponad 150 krajach. Sama organizacja liczy około 100 000 członków w 1 500 lokalnych oddziałach (conviviach), którzy wpierają stowarzyszenie zarówno poprzez składki członkowskie, jak i organizację kampanii i eventów. Dodatkowo Slow Food to ponad 2 000 społeczności Terra Madre wytwarzających żywność na małą skalę w myśl zrównoważonej produkcji. 

  • Did you learn something new from this page?
  • yesno