Odkrywanie dziedzictwa gastronomicznego Europy Środkowej

Pięć miast wybrało swoje lokalne produkty gastronomiczne oraz zaplanowało działania pilotażowe w celu ich promowania

Projekt SLOW FOOD – CE: Culture, Heritage, Identity and Food, finansowany przez Interreg CENTRAL EUROPE (CE), znajduje się w kluczowym etapie.

Wenecja (Włochy), Dubrownik (Chorwacja), Brno (Czechy), Kecskemét (Węgry) i Kraków (Polska) – pięć miast zaangażowanych w projekt – przeprowadziło analizę w celu wyróżnienia produktów reprezentujących lokalne dziedzictwo gastronomiczne. Brno zidentyfikowało jabłko Panenské České, odmianę smaczną, szczególnie odporną i odpowiednią do przechowywania i bezpośredniej konsumpcji. Chorwacja zaproponowała białe wytrawne wino Dubrownik Malvasia, łagodne i delikatne, które doskonale komponuje się z białą rybą, oraz sól ze Ston, pochodzącą z najstarszej i najlepiej zachowanej europejskiej warzelni solnej. Kecskemét, znany jako „Sad Węgier” ze względu na dużą liczbę godzin słonecznych i szczególną strukturę gleby, wskazał  Morelę Hankovszky – to najcenniejsza z kilku lokalnych odmian owoców. Morelowa „pálinka” jest powszechnie znanym „znakiem towarowym” Kecskemét; przetwory z moreli to istotne składniki w gastronomii krajowej. Kraków wybrał Obwarzanek krakowski, pieczywo w kształcie pierścienia, zanurzane przed pieczeniem we wrzątku i posypane solą, makiem, sezamem lub serem. Ta popularna w mieście przekąska jest tradycyjnie sprzedawana z wózków ulicznych. W Wenecji znajdziemy, między innymi, małego szarego skorupiaka Schia, zwykle smażonego i podawanego z miękką białą polentą. Z Schia wspaniale się komponuje wino zrobione ze starożytnego szczepu winnego Dorona.

Aby przetestować innowacyjne rozwiązania mające na celu promowanie dziedzictwa gastronomicznego w przestrzeni publicznej, te pięć miast rozpoczęło działania pilotażowe, które zostaną wdrożone w tym roku i będą realizowane wspólnie z mieszkańcami, w tym uczniami, oraz turystami.

  • Następnej jesieni Wenecja zorganizuje Weneckie Dni Żywności (tytuł roboczy), lokalne miejskie wydarzenie, aby odkryć prawdziwy smak miasta i promować produkty i gastronomię, we współpracy ze wszystkimi głównymi lokalnymi interesariuszami z branży spożywczej i gastronomicznej.
  • W programie „Naucz się smakować różnorodność południowych Moraw” Brno skupi się na smakach gastronomicznych regionu Moraw Południowych, promując je poprzez zajęcia z dziećmi, wystawy i targi, oraz działania takie jak tworzenie nowego menu sezonowego dla szkół, drukowanie katalogu produktów lokalnych i organizowanie spotkań z rolnikami w celu przygotowania typowych potraw.
  • Multimedialna jadalna wystawa City Breadwinners, mająca na celu zwiększenie poczucia godności osób, które codziennie produkują nasze jedzenie, prezentując dziedzictwo gastronomiczne miasta i angażując wszystkie zmysły, będzie realizowana w Dubrowniku przez cały rok.
  • Na Węgrzech, Zielony Targ w Kecskemét, słynny działający plac targowy, będzie gospodarzem szkoleń dla producentów, działań edukacyjnych dotyczących żywności, degustacji i gotowania, wycieczek z przewodnikiem i spotkań z lokalnymi producentami.
  • Wreszcie Kraków, z inicjatywą Kulinarny Kraków. Dziedzictwo na talerzu daje szansę na stworzenie nowego produktu turystycznego Krakowa, urozmaicającego ofertę turystyczną miasta i zachęcającego odwiedzających do odkrywania nowych obszarów.

Każde europejskie miasto może teraz zaadoptować metodę opracowaną przez pięciu bohaterów projektu SLOW FOOD – CE, aby promować własne dziedzictwo kulinarne. Aby pomóc i służyć przykładami, wskazówkami oraz kilkoma kursami online, uruchomiliśmy platformę Food Paths Network, dostępną dla każdego miasta zainteresowanego przyjęciem wspólnego podejścia na rzecz ochrony swojego dziedzictwa kulinarnego i w celu przekształcenia gastronomicznego kapitału w lokalną wartość. https://foodpathsnetwork.slowfood.com/

Projekt

Projekt SLOW FOOD – CE stworzył uniwersalny model, który może nadać tradycyjnej żywności prawdziwą wartość dzięki wiedzy o producentach, odmianach roślin, rasach zwierząt, tradycyjnych technikach przetwarzania, folklorowi, krajobrazowi kulturowemu, wzmocnieniu wspólnego dziedzictwa gastronomicznego Europy Środkowej i który doprowadził do nowego sojuszu między pięcioma miastami: Wenecją, Dubrownikiem, Brnem, Kecskemét i Krakowem. Jego głównym celem jest poprawa zdolności lokalnych podmiotów do waloryzacji niematerialnego dziedzictwa żywności w sposób, który łączy zrównoważony rozwój gospodarczy, środowiskowy i społeczny. Pięć wybranych do projektu miast to dobre laboratorium do opracowania koncepcji „nowej gastronomii” promowanej przez Slow Food: multidyscyplinarnego podejścia do żywności, które podkreśla silne powiązania między talerzem, planetą i ludźmi.

* Partnerstwo Slow Food-CE składa się z 10 partnerów z 5 krajów Europy Środkowej współpracujących w celu stworzenia wspólnej metodologii identyfikacji i waloryzacji zasobów kulturowych związanych z dziedzictwem gastronomicznym.

Włochy (Slow Food, Miasto Wenecja, Uniwersytet Nauk Gastronomicznych)

Chorwacja (Agencja Rozwoju Miasta Dubrownika, Stowarzyszenie Kinookus)

Republika Czeska (Urząd Turystyki Morawy Południowe, Slow Food Brno)

Węgry (Gmina Kecskemét, Kiskunság Związane z tradycją, Stowarzyszenie Rzemieślników i Turystyki)

Polska (Gmina Miejska Kraków)

Partnerzy stowarzyszeni – 7 stowarzyszonych partnerów wspiera realizację projektu poprzez angażowanie zainteresowanych stron i rozpowszechnianie wyników projektu: Ston Tourist Board (HR), Miasto Dubrownik (HR), Miasto Brno (CZ), Małopolska Organizacja Turystyczna (PL), Akademia Wychowania Fizycznego i Turystyki w Krakowie (PL), Europejski Instytut Historii i Kultur Żywności (FR) i Europa Nostra (NL).

  • Did you learn something new from this page?
  • yesno