Niekto to rád surové

Cheese 2017 sa zameria na syry vyrobené zo surového mlieka a ich prirodzenosť

Stránku k Cheese 2017 nájdete na: http://cheese.slowfood.it/en/, kde môžete aj požiadať o novinársku akreditáciu.

Cheese 2017 je medzinárodné podujatie organizácie Slow Food a mestom Bra a je venované vysoko kvalitným remeselne spracovaným mliečnym výrobkom, ktoré sa bude konať v Bra (Taliansko) v dňoch 15.–18.9.2017. Cheese tento rok slávi aj svoje dvadsiate narodeniny: počas tejto doby viedlo podujatie k vytvoreniu medzinárodnej siete výrobcov syrov, pastierov, predajcov syrov a podporovateľov, ktorí sa stretávajú každé dva roky, prezentujú svoje produkty, stretávajú sa s verejnosťou a diskutujú o výzvach, ktorým čelia, a nových zásadných udalostiach v mliekarenskom svete.

Uplynulého ročníka podujatia Cheese, ktorý sa konal v roku 2015, sa zúčastnilo viac ako 270 000 návštevníkov, z ktorých bolo 30 % zo zahraničia, a viac ako 300 vystavovateľov z 23 krajín.

Cheese 2017 stavia do centra diskusie syry vyrobené zo surového mlieka. Vôbec po prvý raz sa na talianskom a medzinárodnom trhu objavia len kravské, ovčie a kozie syry vyrobené striktne zo surového mlieka. Je to veľký krok vpred pri posúvaní latky kvality ešte vyššie, pretože syry vyrobené zo surového mlieka prinášajú obrovské dedičstvo biodiverzity: pastviny, plemená zvierat, rôzne druhy mlieka, zručnosti a tradície. Stelesňujú hodnoty, ktoré sú v ostrom kontraste so sterilizáciou a homogenizáciou hromadne vyrábaných potravín.

Navyše sa tento ročník Cheese zameria na spustenie hnutia za surové mlieko a plánovanie jeho budúcich krokov. V mnohých krajinách je surové mlieko zakázané alebo obmedzené, čo znamená, že výrobcovia nemôžu vyrábať tradičné syry zo surového mlieka a spotrebitelia si slobodne nevyberajú. Snahy o obranu surového mlieka, ktoré Slow Food vyvíjala už od prvých ročníkov, dosiahli významné výsledky a sieť malých výrobcov sa rozšírila aj do krajín ako Južná Afrika, Brazília a Argentína. Čaká nás však ešte dlhá cesta.

Z takmer 600 medzinárodných zástupcov sa 95 venuje syru. Na Cheese sa budú môcť návštevníci dozvedieť viac o mnohých zástupcoch Slow Food, ako je napríklad syr Stichelton zo surového mlieka z Veľkej Británie, syr Sbrinz z horských pastvín vo Švajčiarsku alebo syr Boeren Leyden Traditioneel, ktorý je novovziknutým zástupcom z Holandska.

Čestným hosťom sú tento rok USA, kde Slow Food otvorila svojho teraz už historického zástupcu amerických syrov vyrobených zo surového mlieka.

Ďalšou témou Cheese 2017 je prirodzenosť (tesne spätá s používaním priemyselných enzýmov v syroch), so špecializovanou oblasťou, ktorá okrem syrov ponúka tiež prírodné spracované mäso bez dusitanov, dusičnanov a iných konzervačných látok, prírodné vína vyrábané s použitím vybraných kvasníc a bez siričitanov, tradičné belgické pivo Lambic vyrobené spontánnou fermentáciou a kváskové výrobky.

Prírodné syry sú syry vyrobené bez priemyselných kvasiniek. V súčasnosti väčšina mliekární už nespracováva mlieko ručne, drevo je často v mliekárňach zakázané a mlieko prechádza z rúry do rúry, z ocele do ocele, v perfektne sterilizovanom prostredí, ktoré zabraňuje rastu bakteriálnej flóry. To znamená veľkú stratu biodiverzity.

Výrobcovia syra nakupujú hotové enzýmy, ktoré pridávajú do mlieka, aby sa mohol začať proces zrážania, a aby získali bezpečnejší a konzistentnejší produkt s nižšou mierou chýb. Táto pohodlná skratka, ktorá odstraňuje chyby, ale štandardizuje chuť, prináša bohatstvo zopár nadnárodným spoločnostiam, ktoré vyrábajú balíky kultúr. Slow Food už roky povzbudzuje výrobcov k tomu, aby nepoužívali štartovacie kultúry, alebo aspoň aby ​​sa vyhli ich kupovaniu, a namiesto toho aby si sami vyrábali štartovacie kultúry v mliekárňach (podobne ako sa pripravuje materský kvások na kváskový chlieb alebo ocot), a tak zachovávali pôvodnú bakteriálnu flóru a senzorickú identitu hotového syra.

Program Cheese 2017 zahŕňa 35 workshopov chuti, čo sú vedené ochutnávky s cieľom objaviť svet biodiverzity mliečnych výrobkov a ešte viac, Rande s večerou, čo je príležitosť stretnúť sa s niektorými z najlepších talianskych a medzinárodných kuchárov a vychutnať si ich výnimočné jedlá, a konferencie o otázkach týkajúcich sa dobrých životných podmienok zvierat, globálneho otepľovania, výživy a zdravia.

Pre ďalšie informácie sa prosím obráťte na:

Medzinárodná tlačová kancelária Slow Food

[email protected], +39 0172 419 645 – Twitter: @SlowFoodPress

Mesto Bra

Elena Martini a Erica Asselle, +39 0172 438278, [email protected]

Slow Food je globálna organizácia založená na bežných ľuďoch s víziou sveta, v ktorom si môžu všetci ľudia vychutnať a mať prístup k jedlu, ktoré je dobré pre nich, dobré pre tých, ktorí ho vyrábajú, a dobré pre túto planétu. Slow Food zahŕňa viac ako milión aktivistov, kuchárov, odborníkov, mládež, farmárov, rybárov a akademikov vo viac ako 160 krajinách. Medzi nimi je sieť približne 100 000 členov Slow Food prepojená s 1 500 miestnymi pobočkami na celom svete, ktoré prispievajú prostredníctvom členských príspevkov a organizáciou podujatí a kampaní. V rámci siete prevádzkuje viac ako 2 400 stravovacích spoločností Terra Madre malú a udržateľnú výrobu kvalitných potravín po celom svete.

 

  • Did you learn something new from this page?
  • yesno