Na surowo!

Cheese 2017 – święto sera wytwarzanego z surowego mleka i naturalności produktów żywnościowych

Strona internetowa Cheese 2017 jest dostępna pod adresem: http://cheese.slowfood.it/en/ Na stronie można poprosić o akredytację prasową.

W dniach 15-18 września 2017 roku w Bra (Włochy) odbędzie się Cheese 2017, międzynarodowa impreza organizowana przez Slow Food i miasto Bra poświęcona wysokiej jakości tradycyjnie wytwarzanym produktom mleczarskim.

W tym roku Cheese świętuje dwudzieste urodziny: przez lata swojego istnienia impreza doprowadziła do powstania międzynarodowej sieci producentów serów, pasterzy, serowników i znawców serów, którzy co dwa lata zjeżdżają się do Bra, aby zaprezentować swoje produkty, spotkać się z publicznością i porozmawiać na temat wyzwań, przed którymi stają i innych istotnych spraw dotyczących mleczarstwa.

W ostatniej edycji Cheese, która miała miejsce w 2015 roku, wzięło udział ponad 270 000 zwiedzających, w tym 30% z zagranicy oraz ponad 300 wystawców z 23 krajów.

W centrum debaty na Cheese 2017 będą sery z surowego mleka. Po raz pierwszy na stoiskach włoskich, jak i międzynarodowych królować będą sery krowie, owcze i kozie wytworzone wyłącznie z surowego mleka. Jest to duży krok w kierunku podniesienia i tak wysokiego poziomu jakości wystawianych serów. Sery z surowego mleka opowiadają o niezmierzonym dziedzictwie różnorodności biologicznej: pastwiskach, rasach zwierząt, różnych rodzajach mleka, umiejętnościach i tradycjach; uosabiają one te wartości w przeciwieństwie do żywności masowej, która jest ujednolicona i jałowa.

Co więcej, ta edycja Cheese ma na celu stworzenie ruchu na rzecz surowego mleka i zaplanowanie jego przyszłych działań. W wielu krajach sprzedaż surowego mleka jest zabroniona lub ograniczona, co oznacza, że producenci nie mogą wytwarzać tradycyjnych serów z surowego mleka, a konsumenci zostają pozbawieni prawa wyboru. Walka w obronie surowego mleka, przeprowadzona przez Slow Food od pierwszych edycji Cheese, osiągnęła znaczące rezultaty, dzięki czemu sieć małych producentów objęła nawet takie kraje, jak Republika Południowej Afryki, Brazylia i Argentyna. Jednakże wiele jeszcze pozostaje do zrobienia.

Z około 600 międzynarodowych Prezydiów Slow Food, 95 jest reprezentowanych właśnie przez sery. Na Cheese zwiedzający będą mogli dowiedzieć się więcej o wielu Prezydiach Slow Food, na przykład o serze Stichelton z Wielkiej Brytanii, serze Mountain Pasture Sbrinz ze Szwajcarii lub Boeren Leyden Traditioneel, nowym Prezydium niedawno założonym w Holandii.

Gościem honorowym w tym roku są Stany Zjednoczone, gdzie Slow Food założyło, historyczne już, Amerykańskie Prezydium Surowego Mleka.

Kolejnym motywem przewodnim Cheese 2017 jest temat naturalności (ściśle związanej z zastosowaniem enzymów przemysłowych w produkcji sera), któremu poświęcony będzie cały sektor. Poza serami znajdą się tam naturalne wędliny bez azotynów, azotanów i innych środków konserwujących, naturalne wina z odpowiednio wyselekcjonowanych drożdży i bez siarczynów, tradycyjne belgijskie piwo lambic wyprodukowane na bazie naturalnej fermentacji i naturalne wypieki wyprodukowane na zakwasie.

Ser naturalny to ser wyprodukowany bez użycia drożdży przemysłowych. Dzisiaj większość mleczarni nie przetwarza ręcznie mleka; drewno jest materiałem zabronionym w zakładach mleczarskich, a mleko przepływa z rury do rury, ze stali do stali, w jałowym środowisku, które hamuje wzrost flory bakteryjnej, a to oznacza ogromną utratę różnorodności biologicznej.

Producenci serów kupują gotowe enzymy, które dodawane są do mleka w celu rozpoczęcia procesu krzepnięcia i uzyskania bardziej pewnego, spójnego produktu z mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia nieprawidłowości. Ten wygodny skrót, który eliminuje wady, ale ujednolica smak, przynosi zyski kilku międzynarodowym firmom produkującym pakiety kultur serowarskich. Przez lata Slow Food zachęcało producentów do niekorzystania z kultur startowych lub przynajmniej unikania tych, które produkowane są przez koncerny, a zamiast tego przygotowanie kultur bakterii mlekowych samemu (podobnie jak przygotowany jest zakwas, czy ocet), utrzymując w ten sposób naturalną florę bakteryjną oraz charakterystyczny smak i zapach sera.

Program Cheese 2017 obejmuje 35 warsztatów i degustacje z przewodnikiem, które pozwolą odkryć świat różnorodności biologicznej mleka. Zorganizowane będą także kolacje, które będą okazją do spotkania się z najlepszymi kucharzami kuchni włoskiej i międzynarodowej i spróbowania ich dań popisowych; oraz konferencje dotyczące zagadnień związanych z dobrostanem zwierząt, globalnym ociepleniem, żywieniem i zdrowiem.

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt z:

Slow Food International Press Office

[email protected], +39 0172 419 645 – Twitter: @SlowFoodPress

Miastem Bra

Elena Martini e Erica Asselle, +39 0172 438278, [email protected]

Slow Food to międzynarodowa organizacja obywatelska, która ma wizję świata, w którym wszyscy ludzie mają dostęp do żywności dobrej zarówno dla nich, dla tych, którzy ją produkują, jak i dla środowiska. Ruch Slow Food zrzesza ponad milion pasjonatów oddanych walce o dobrą, czystą i uczciwą żywność: szefów kuchni, młodzież, aktywistów, rolników, rybaków, ekspertów i naukowców w ponad 160 krajach. Sama organizacja liczy około 100 000 członków w 1 500 lokalnych oddziałach (conviviach), którzy wpierają stowarzyszenie zarówno poprzez składki członkowskie, jak i organizację kampanii i eventów. Dodatkowo Slow Food to ponad 2 400 społeczności Terra Madre wytwarzających żywność na małą skalę w myśl zrównoważonej produkcji.

  • Did you learn something new from this page?
  • yesno