Küçük Ölçekli Peynir Üretimi ve Avrupa

Cheese 2015, Avrupa hijyen düzenlemelerine nasıl uymamız gerektiği ve aynı zamanda yerel bilgi ve gelenekleri nasıl koruyacağımızı ele alacaktır.

Birçok  küçük ölçekli gıda üreticileri kuralların çok sıkı uygulamasına bağlı olarak her gün çeşitli zorluklarla karşı karşıya kaldıkları için, Gıda Hijyeni Paketi’nde küçük ölçekli üreticiler için hijyen ve esneklik önlemleri konularını ele alma halen önemli bir meseledir. Peki, tüketici güvenliğini sağlarken aynı zamanda nasıl geleneksel çiğ süt peyniri korunabilir?

Bu konu, Bra (İtalya) ‘da 18 Eylül Cuma gününden 21 Eylül Pazartesi gününe kadar olan Cheese 2015 ‘te 21 Eylül 2015 Pazartesi günü saat 15.00’da Biodiversity House’da (Biyolojik çeşitlilik Evinde) – Küçük Ölçekli Peynir Üretimi ve Avrupa konferansı sırasında ele alınacaktır.

Gıda Hijyeni Paketi, üretim, işleme, dağıtım ve insan tüketimine yönelik gıda piyasaya sürülmesi gibi üretimin tüm aşamalarını kapsayan bir topluluk mevzuatıdır.

Ancak, bazı ülkelerde – ve özellikle Avrupa Birliği’ne katılmak için başvuran ülkelerde – küçük süt esnafları, Avrupa gıda güvenliği standartlarının sıkı uygulanmasına göre tehdit altında kalıyorlar ve işlerini kaybetmeye mecbur bırakılıyorlar. Mesela Türkiye’de ve Makedonya’da hükümetlerin, genellikle AB direktiflerini düzgün kavrayamadan düzenlemelerin uygulanmasına paldır küldür karar verme eğilimleri vardır. Bu da küçük ölçekli üreticilerin mevzuata uyum sağlayan daha standartlaştırılmış bir ürün için genellikle kendi ürünlerinin gerçekliğinden ve otantikliğinden ödün vererek hızlı bir şekilde adapte olmalarına neden oluyor.

Ardahan Üniversitesi (Türkiye) tarafından koordine edilen Erasmus Plus projesi kapsamında  Slow Food Italya İspanyol çiftlik peynir ağları Que Red (İspanya), Slow Food Bitola (Makedonya) ve Boğatepe Derneği (Türkiye) ile birlikte çalışmaktadır. Proje, peynirin geleneksel yönlerini de dikkate alan gıda hijyeni kurallarına esnek bir uygulamaya dayalı yönlendirici ilkeleri önererek çiftlik peyniri esnaflarını korumayı planlıyor. İyi uygulamaların değişimi yoluyla, Slow Food küçük ölçekli geleneksel çiftçilerin bir ulusun karakterini ve geleneklerini yansıtan ve tüketiciler için güvenli olan otantik çiğ süt peynir ile AB’ye girmeye, üretmeye devam edebileceklerini göstermek istiyor.

21 Eylül Pazartesi gününün Cheese (peynir) konferansı şu kişilere aracı olacaktır: Qué Red (Red Española de Queserías de Campo y Artesanas) ‘nın koordinatörü Remedios Carrasco ; İspanya’da resmi sağlık kontrolleri müfettişi Angel Nepomuceno, Tuma Macagn Slow Food Presidium koordinatörü ve üreticisi Emanuela Ceruti, Makedonya’daki Erasmus Plus projesi koordinatörü, Slow Food Bitola’dan Elena Karovska ; süt ineklerinin 1800 metre rakımda merada otlatıldığı Türkiye’nin doğusunda yaygın olarak üretilen ve tüketilen geleneksel bir sert peynir olan Kars Gravyeri üreticisi İlhan Koçulu. Kars Gravyeri, peynircilik sürecinin artan mekanizasyonuna, yerli sığır ırklarının düşüşüne ve Avrupa Birliği’nin sert düzenlemelerine bağlı olarak şu an yok olma tehlikesindedir.

Gıda hijyeni ile ilgili Topluluk kurallarının kısıtlayıcı doğası tarafından ciddi bir şekilde tehdit edilen Türk peynirleri arasında Cheese’de  Boğatepe’den Kars Gravyeri dışında ayrıca Kafkasların en eski peynirleri arasında yer alan Türkmen Saçak’ını da keşfetme şansına sahip olacaksınız.

Makedonyalılar arasında ise Shaplaninska koyun sütünden yapılan Kashkaval (kaşkaval), Osmanlı İmparatorluğu zamanından kalma bir üretim olan Bieno Sirenje ve Batı Makedonya Mavrovo Milli Parkı’nın yeşil ormanlarında üretilen Yunan feta (beyaz peynir) benzeri Belo Sirenje de dahil olmak üzere Mavrovo Reka Mountain Pasture Cheeses yer alacak. Nüfus azalmasının güçlü eğilimini tersine çevirmek için teşvik edilmesi ve korunması gereken ve doğrudan bu bölgenin kültürel kimliğine bağlı olan bu dağlık bölgelerdeki yarı göçebe koyun yetiştiriciliği ve çiğ sütten peynir üretimi hala önemli ekonomik faaliyetleri temsil etmektedir.

Cheese 2015 Resmi Ortaklar da dahil kaliteli sütçülük sektörünün geleceğine inanan şirketlerin desteği ile mümkün olmuştur: Consorzio Parmigiano Reggiano, Lurisia, Pastificio Di Martino ve Radeberger Gruppe Italia.

18 Eylül Cuma gününden 21 Eylül Pazartesi gününe kadar Bra (İtalya’da) yapılacak olan Cheese, Bra Şehri ve Slow Food tarafından düzenlenen uluslararası bir bienal etkinliğidir. Sütün tüm şekil ve formlarına ithafen, bu etkinlik peynir üreticilerinin ve süt esnaflarının uluslararası bir ağ oluşumuna yol açmıştır ve şu anda 10nuncu baskısıdır.

                     Daha fazla bilgi için lütfen Slow Food Uluslararası Basın Ofisi ile iletişime geçiniz:

Paola Nano, +39 329 8321285, [email protected]

Città di Bra: Raffaele Grillo – Elena Martini, +39 0172 438278, [email protected]
 old.slowfood.com –  www.comune.bra.cn.it

Slow Food  iyi, temiz ve adil gıdayı savunan ve buna tutkuyla bağlanan bir milyondan fazla insanı içermektedir. 158’i aşkın ülkede; aralarında şeflerin, gençlerin, aktivistlerin, çiftçilerin, balıkçıların, uzmanların ve akademisyenlerin yer aldığı yaklaşık 100.000 Slow Food üyesi bulunmaktadır. Üyeler, dünya geneline yayılmış 1500 yerel birliklere (konvivyum olarak da bilinen) gerek üyelik aidatları, gerekse de düzenledikleri etkinlikler ve kampanyalarla destek olmaktadır. Bunun yanı sıra, küçük ölçekli sürdürülebilir gıda üretimi yapan 2000’ini aşkın Terra Madre gıda topluluğu da Slow Food ağının içinde yer almaktadır.

 

 

  • Did you learn something new from this page?
  • yesno