Jedinečnosť medzinárodnej siete Slow Food pre výrobcov syra, ktorí sa stretávajú na podujatí Cheese 2017

Podujatie Cheese 2017 je výrazom bohatstva medzinárodnej siete Slow Food pre výrobcov syra, pastierov, obchodníkov so syrom a odborníkov na mliečne výrobky a zrenie syra. Podujatie má program bohatý na udalosti, ktoré sa uskutočnia v mestách Bra a Pollenzo od 15. do 18. 9. 2017. Nižšie uvádzame aspoň malý výber tých, ktoré považujeme za originálnejšie. 

  • Rôzne podoby Camembertu: Hervè Mons, jeden z najlepších odborníkov na zrenie syra z Francúzka, predstaví tie najlepšie druhy Camembertu z Normandie (Francúzsko), ktoré sa vyrábajú rôznymi spôsobmi(pasterizované, termizované, zo surového mlieka, farmárske syry), aby vysvetlil rozdiely medzi jednotlivými druhmi jedného z najznámejších syrov na svete.
  • Rozdiely vo výslednom produkte i pri dodržaní rovnakých výrobných procesov sú spôsobené plemenom zvierat, podmienkami jeho kŕmenia,nadmorskou výškou a pôdou. Podujatie Tvrdá mágia: skvelé európske syry preskúma význam terroir (súhrn environmentálnych faktorov) pri výrobe syra a bude spojené s ochutnávkou niekoľkých druhov syrov Parmiggiano Reggiano (Taliansko), Gouda (Holandsko), Etivaz a Gruyere (Švajčiarsko), Comtè a Beaufort (Francúzsko).
  • Ďalšie podujatie preskúma svet syrov s omývanou kôrou, ktorých povrchy sa umývajú špongiou a oplachujú slaným roztokom na zabránenie nežiaducich plesní a podporu rastu baktérií, ktoré vytvárajú typickú ovocnú, kváskovú arómu.
  • Na tému prírodných potravín a fermentácie bude zorganizovaných deväť seminárov o: prírodných vínach, fermentovanom pive Lambic z divokých kvasiniek, konzervovanom mäse bez obsahu dusitanov a dusičnanov a kváskovom chlebe. Jeden zo seminárov sa bude zaoberať vínami zrejúcimi v amforách, s vysvetlením z Gruzínska, ktoré je kolískou vína a amfory, cez Chardakhi 2015 (prezídium Slow Food) až po objavenie talianskych vín a výrobcov s ratingom AAA.
  • Podujatie Od Karibiku po horské pastviny preskúma nezvyčajné spojenie medzi prírodnými horskými syrmi a druhmi farmárskeho rumu rhums agricoles z Haiti a Martiniku. Budú sa podávať čisté samostatné farmárske rumy na základe 70-ročného výberu firmy Velier z najkvalitnejších liehovarov v Karibiku a špeciálne vybrané prírodné syry.

Stránku k Cheese 2017 nájdete na: http://cheese.slowfood.it/en/, kde môžete aj požiadať o novinársku akreditáciu. 

Pre ďalšie informácie sa prosím obráťte na:

Medzinárodná tlačová kancelária Slow Food

[email protected], +39 0172 419 645 – Twitter: @SlowFoodPress

Mesto Bra

Elena Martini a Erica Asselle, +39 0172 438278, [email protected]

Slow Food je globálna organizácia založená na bežných ľuďoch s víziou sveta, v ktorom si môžu všetci ľudia vychutnať a mať prístup k jedlu, ktoré je dobré pre nich, dobré pre tých, ktorí ho vyrábajú, a dobré pre túto planétu. Slow Food zahŕňa viac ako milión aktivistov, kuchárov, odborníkov, mládež, farmárov, rybárov a akademikov vo viac ako 160 krajinách. Medzi nimi je sieť približne 100 000 členov Slow Food prepojená s 1 500 miestnymi pobočkami na celom svete, ktoré prispievajú prostredníctvom členských príspevkov a organizáciou podujatí a kampaní. V rámci siete prevádzkuje viac ako 2 400 stravovacích spoločností Terra Madre malú a udržateľnú výrobu kvalitných potravín po celom svete.

  • Did you learn something new from this page?
  • yesno