Haydi, Dağları Savunalım!

Dünyanın dört bir yanından gelen yüksek rakımdaki üreticiler Cheese 2015’te

Her gün dağlarda yaşayan ve çalışan peynir üreticileri, hayvan idarecileri (çobanlar), üreticiler ve çiftçiler kritik bir durumla karşı karşıyalar. Son 60 yılda, endüstriyel gelişme ve kentleşme dünya çevresinde dağlık alanlarda yaşayan nüfusu giderek azaltmıştır ve böylece geleneksel peynir üretimi ile bağlantılı etkinliklerin çoğu yok olmuştur. Dağ topluluklarının – topografik, düzenleyici ve sosyal olmak üzere günlük olarak aşmaları gereken  birçok engelleri bulunmaktadır.

Buna rağmen, dağlar ekosistemlerin, bitki çeşitlerinin, hayvan ırklarının, kültürlerin ve gıdaların olağanüstü mirasına hala ev sahipliği yapmaktadırlar. Biyolojik çeşitlilik açısından zengin olan otlaklarda otlatılan hayvanların sütleri, pastörize edilmemiş taze süt, yaylacılık (hayvanları ilkyaz yaylaya çıkarıp sonbaharda yayladan indirme) ve zanaat teknikleri dağ peynirlerinin kalitesini belirleyen faktörlerden bazılarıdır.

Slow Food, yıllardır bu arda kalan peynir üreticilerini ve hayvan idarecilerini desteklemek için çalışmaktadır ve Cheese onları kutlamak ve tebrik etmek için bir fırsat sunmaktadır.

Presidia Dağı, aksi halde ortadan kalkacak olan bal, ekmek, yabani otlar, şarap, tahıl, terbiyeli et (tütsülenmiş et) ve yanı sıra peynir kırsal üreticilerini korumaktadır. Bu üreticiler, aksi durumda azıp çok yayılacak (en uç noktası 2,000 – 2,500 metre) meraları koruyarak, eski uygulamaları nesilden nesle aktarmakta ve korumaktadırlar.

Presidia Dağı ve Ark of Taste (Nuh’un Ambarı) ürünleri Cheese’ de olacaklar. İtalya’dan Heritage Bitto, Tuma Macagn, Upper Elvo Raw Milk Butter (Yüksek Elvo Çiğ süt tereyağı), Sole, Rabbi ile Pejo Valleys Casolét, Moena PuzzoneveHigh Mountain Honeysyer alacak. Bulgaristan’dan Karakachan Sheepand Tcherni Vit Green Cheese’den yapılmış süt ile yapılmış peynirin Başkanlık Heyeti gelecek ve Romanya’dan Karpatların en yüksek zirvelerinden bazıları olan Bucegi dağların yamaçlarında yapılan Brânză de Burduf. Ayrıca, Fransa’dan Rove Brousse Goat Cheese(keçi peyniri), The Presidia ve Vacherin, Emmentaler ve Sbrinz dağları için İsviçre. Polonya’dan, eski bir çoban topluluğu olan Batza’ya ev sahipliği yapan Tatra Dağlarından Oscypek  de yer alacak.

Makedonya’dan , Shaplaninska’nın koyun sütünden yapılan Kashkaval ve Bieno Sirenje dahil olmak üzere

Mavrovo Reka Mountain Pasture Cheeses yer alacak. Türkiye’den ise peynircilik işleminin artan mekanizasyonuna, yerli sığır ırklarının düşüşüne ve Avrupa Birliğinin sert düzenlemelerine bağlı olarak yok olma riski altında bulunan Türkmen Saçak ve Kars Gravyeriyer alacak.

Dört günlük etkinlik boyunca bu ve diğer peynirlerin hikâyelerini dinleyeceğiz ve karşılaştıkları zorlukları öğreneceğiz. Mountain Stories: Products and Projects for Relaunching Higher Lands (Dağ Hikâyeleri: Ürünler ve Projeleri Yüksek Arsalarda yeniden başlatma ) Konferansı, dağlarda kalmayı tercih eden peynir üreticilerini, hayvan idarecilerini ve çiftçileri korumak için kullanılabilecek araçları inceleyecek ve bu yerlerin geleceğine yatırım yapan yeni nesillerin çalışmalarını teşvik edecek. 

Yeni neslin son trendi olan dağların yeniden iskân edilmesi hala zayıf, fakat yine de önemli. Bunun bir örneği; en gencinin 18 ve onun ortak peynir yapımcılarının da 20lerinde ya da 30larında olduğu İtalya’nın Lombardiya bölgesindeki the Bitto Presidium’dan geliyor. Bütün bir nesil ebeveynlerinin yerine geçmiştir. 

Ardından, ticari ikame mallara ve standardizasyona karşı bir kez daha kendi starter kültürlerini yapmayı seçen üreticilerin hikâyeleri yer almaktadır. Daha sonra ise kanunun sert maddelerinin tehdidi altında eski bir üretim pratiğini korumak için mücadele eden Tcherni Vit green cheese (yeşil peynir) üreticilerinin yer aldığı Bulgaristan’da olduğu gibi aşırı sıkı hijyen kurallarına karşı direniş hikayeleri var.

The Taste Workshop Border Cheeses East of the Alps dağ ekonomisini teşvik edecek ve Alp alanlarının hayatta kalmasını sağlayacak ustalık gerektiren temiz ürünlere odaklanacaktır. Slovenya, Avusturya ve İtalya’nın kuzeydoğusundaki sınırlarından gelen peynirler tattırılacaktır: Friuli Venezia Giulia’dan Formadi Frant, Trentino Alto Adige’den  Aurina Valley Graukäse ve Veneto’dan Grappa Mountain Morlacco, tüm Slow Food Presidia’nın yanı sıra Slovenya’daki  Soca-Isonzo Vadisinden Tolminc ve Avusturya Bregenz ormanından Bergkäse (ismi tam anlamıyla dağ peynir anlamına gelmektedir).

Bu peynirler, stratejik planın merkezinde konulduğunda gıda üretimi, yerel ekonomilerin desteklenmesi yoluyla bir bölgenin yeniden başlatmasının arkasındaki en etkili itici güçlerden biri olabileceğini gösteriyor. Peki, öyleyse neden dağlarda tutunan büyük potansiyeli yansıtan bir politik strateji hala yok? 

Siyaset ile dağlar arsındaki mesafe ve faaliyet için araçların eksikliği bu yerlerin yıllar içinde marjinalleşme ve devalüasyonuna katkıda bulunmuştur ve durum giderek daha da savunmasız hale gelmiştir. Cheese  2015 bu sorunu  dikkate almak ve görüşmek için bir fırsattır.

Ne Tür Anlaşmalar içinde Meraların Geleceğine Yardımcı Olabilirsiniz? Alplerin meralar olmadan neye benzeyeceğini soracağız. Çözülmesi gereken bir problem yerine bir fırsat olarak dağ alanlarını yeniden canlandırmak ve engelleri aşmak için kurumlar, belediyeler ve hayvan idarecileri arasında bir antlaşma fikrini göz önüne alınarak, arazi hakkı ve kamu meralarının ihalelerine erişim zorluğu ile bağlantılı konular belediye başkanları, çiftçiler ve siyasetçiler ile birlikte ele alınacaktır. 

The Biodiversity Piazza’da (Biyoçeşitlilik meydanı)Pyrenees  yoluyla Andes’ten Kafkaslar’a Alpler’den Apennines’lere, Dünyada dağlarda hasat edilen ya da yetiştirilen  peynirler, ballar, sebzeler, baklagiller, yumrular, meyveler, yabani otlar ve diğer ürünler konuklarını ağırlıyor olacak. Piazza’da kurulu bir mutfak Slow Food ağı aşçıları tarafından hazırlanan dağ gelenekleri ile ilişkili gastronomik lezzetleri tatma olanağı sunacak.

Cheese 2015 Resmi Ortaklar da dahil kaliteli sütçülük sektörünün geleceğine inanan şirketlerin desteği ile mümkün olmuştur: Consorzio Parmigiano Reggiano, Lurisia, Pastificio Di Martino ve Radeberger Gruppe Italia.

Cheese Bra Şehri ve Slow Food tarafından düzenlenen uluslararası bir bienal etkinliğidir. Sütün tüm şekil ve formlarına ithafen, bu etkinlik peynir üreticilerinin ve süt esnaflarının uluslararası bir ağ oluşumuna yol açmıştır ve şu anda 10nuncu baskısıdır.

                     Daha fazla bilgi için lütfen Slow Food Uluslararası Basın Ofisi ile iletişime geçiniz:

Paola Nano, +39 329 8321285, [email protected]

Città di Bra: Raffaele Grillo – Elena Martini, +39 0172 438278, [email protected]
 www.slowfood.it –  www.comune.bra.cn.it

Slow Food  iyi, temiz ve adil gıdayı savunan ve buna tutkuyla bağlanan bir milyondan fazla insanı içermektedir. 158’i aşkın ülkede; aralarında şeflerin, gençlerin, aktivistlerin, çiftçilerin, balıkçıların, uzmanların ve akademisyenlerin yer aldığı yaklaşık 100.000 Slow Food üyesi bulunmaktadır. Üyeler, dünya geneline yayılmış 1500 yerel birliklere (konvivyum olarak da bilinen) gerek üyelik aidatları, gerekse de düzenledikleri etkinlikler ve kampanyalarla destek olmaktadır. Bunun yanı sıra, küçük ölçekli sürdürülebilir gıda üretimi yapan 2000’ini aşkın Terra Madre gıda topluluğu da Slow Food ağının içinde yer almaktadır.

 

  • Did you learn something new from this page?
  • yesno