14-16 Haziran 2013 Tarihleri Arası Istanbul, Türkiye’deki Uluslararası Slow Food Konsey Toplanmaları

14-16 Haziran tarihlerinde İstanbul, Slow Food’un en önemli organlarından olan Uluslararası Slow Food Konseyi’ne ev sahipliği yapacak. Uluslararası Konsey, dünyanın farklı kıtalarından ülkeleri temsil eden, 40 ülkeden gelen 50’den fazla konseyci ile bu organizasyonun uluslararası doğasını yansıtıyor. 2012 Ekim ayında Torino’da yapılan Uluslararası Slow Food Kongresi’nde şekillendirilmiş olan Uluslararası Konsey, bu değişimden sonra ilk defa bir araya gelecek.  Buluşmalar boyunca Konsey, Slow Food International’a sonraki yıllar için gerekli projelerin gelişimine genel bir hazırlık yapılacak.

Carlo Petrini 1898’da Slow Food’u kurdu ve bugüne dek 150 farklı ülkedeki gönüllü temsilcileriyle birlikte çalışan dünya çapında bir organizasyona dönüştü. Aynı zamanda şef, restoratör, gıda aktivisti ve yazar olan Slow Food başkan yardımcısı Alice Waters ve delegeler arasında Uganda’lı agronomist Edward Mukiibi, Hollanda’daki Gençlik Gıda Hareketi’nin başkanı Joris Lohman da var.

Uluslararası Slow Food Konseyi’nin ev sahibi olarak Türkiye, organizasyonun dünya çapındaki aktivitelerini ve özellikle geçtiğimiz günlerde Slow Food’un Türkiye ve Balkanlarda üstlendiği faaliyetleri gösteriyor. Bu bölgelerde Slow Food, mutfak miraslarını değerlendirmeyi ve ülkenin gelişimine katkıda bulunabilecek yöresel ürünleri korumayı amaçlıyor.

İstanbul hep Doğu ve Batı, kentli ve köylü arasında bir köprü konumunda bulundu, konseyin yapılacağı mekanın İstanbul seçilmesi de Slow Food’un gelişmekte olan ülkelere odaklanma politikası. Aslında İstanbul en fazla üyesi olan konviviyum olarak Slow Food’un son zamanlarda Balkanlar’da çoğalan ağının başarısını sembolize ediyor. Aynı zamanda Istanbul ‘İstanbul Lüfere Hasret Kalmasın’ kampanyasıyla küçük çaplı üreticileri desteklemesiyle Terra Madre Balkanlar Ağı tarafından onurlandırılmıştı.

Ayrıntılı bilgi için:

Paola Nano – Slow Food Uluslararası Basın Ofisi – [email protected]

* Slow Food, tüm insanların gezegenimiz ve gıda üreticileri için iyi olan gıdaya ulaşabileceği ve tadını çıkarabileceği bir dünyayı amaçlayan küresel bir örgütlenmedir. Üye destekli ve kar gütmeyen bir kuruluş olan Slow Food, 1989 yılında fast food ve hızlı yaşamın yükselişine, yerel ve geleneksel gıdanın yok oluşuna bir tepki olarak, insanları yedikleri, gıdalarının nereden geldiği, tadı ve gıda seçimlerinin dünyanın geri kalanını nasıl etkilediği hakkında bilinçlendirmek amacıyla kurulmuştur. Slow Food kaliteli gıdaya erişebilmenin ve zevk almanın her insanın temel hakkı olduğuna ve zevki mümkün kılan biyoçeşitlilik mirasının, kültürün ve bilginin sürekli korunması gerektiğine inanır.  Slow Food dünya genelinde 100.000 üye, 1500 konvivium (yerel örgütlenmelerimiz), ve küçük ölçekli sürdürülebilir gıda üretimi yapan 2000 Terra Madre gıda topluluğundan oluşan bir ağa sahiptir. Projeleri ve aktiviteleri ile Slow Food 150 ülkede milyonlarca insana ulaşmaktadır.

 

  • Did you learn something new from this page?
  • yesno